TX Nefario - шаблон joomla Форекс

                               

 

9 + 1 hafta sürecek eğitimin ilk günü ile son günü arasındaki derin farkı net bir şekilde görebiliyorum. Her hafta yavaş yavaş dönüştüğümü görebiliyorum. Figen Hanım hakkında söylenecek çok şey var elbette. Evvela I&D Danışmanlık ofisinin ev sıcaklığını, misafirperverliğini takdir etmek lazım. 
Sonrasında ayrı ayrı mentör ve eğitimcimizin, sermaye şirketlerinin asıl amacı olan finansal kazanım peşinde değil de insani değerleri ön planda tutan niteliklerini övmek gerek. Nitekim günümüz dünyasında bazen para dahi bunları size kazandıramıyor. Sanıyorum tüm bunlar Koçluk disiplinindendir. Teşekkürü borç bilirim. 
Eğitim süreciyle ilgili herhangi bir sorun yaşanmadı. Aksine kişisel düşüşlerimizde dahi öğrencilere eşlik edildi. 
Fikir olarak; uygulamaların eğitimin içine yedirilmesi, konuların somutlaştırılması bakımından daha değerli olabilirdi. Uygulama sonrasına dek bilgiler askıda kalmış oldu. 
Mentörlük süreci; 2 gün sürdü. Grubumuz 8 kişi olduğu için gün içerisinde yalnızca 1 kez deneyim kazanma şansı bulduk. 100 saatlik uygulama sırasında ve sonrasında da mentörlük desteğinin devamını diliyorum. Mustafa Beyin süreci yönetmedeki becerisini takdir ediyorum. 
Hayatın bir şeyler vermesini beklersiniz ya size. Tesadüfen, köşeyi dönünce. Koçluğu tanımak için, hayat beni hazırladı. Sonra doğru bir kapıyı çalmış olmanın verdiği güvenle daldım içeri. Son durak demiştim burası. Aradan geçen zaman, hatta her geçen hafta bana onlarca durağın olduğunu, düşüp kalmaktansa kalkmayı, sızlanmaktansa çözümü aramanın hayatı kolaylaştırdığını öğretti. Öğretiyor. 
Önce danışan ve öğrenci, sonra da koç olarak bu disiplini hayatıma geçiriyorum. Eğitim sürecine katılma isteğimin temelinde sağlıklı birey yetiştirebilecek bir anne olmak vardı. Dolayısıyla müstakbel çocuğum için bir yatırımdı. Şimdi ise bu yetileri, hayatımın her alanına yayıyorum. Bana bir akıl ver diyenlere bir başka tür düşünmeyi anlatırken, daha başka bir sürü proje üretiyorum.
Figen Öztürk’ün toplumun her katmanına yayılarak, bir neslin gelişimini evriltme projesinin içinde yer alacak olmaktan gurur duyuyorum. Biliyorum ki her akşam haberleri açıp söylenmektense, küçük bir kar topu oluşturabilirim. Bir hukukçu olarak kendi mesleğim içerisinde karşılaştığım her türden insanın yaşadığı bu sarsıntılı süreçleri denge içinde yönetebilmelerine yardımcı olabilirim. 
Son olarak; I&D Danışmanlık ailesi ile maddi-manevi her türlü kaygıdan ari, “insana” değer vermenin önem ve güzelliğini yaşadım ve öğrendim. Hayatıma, derinime dokunduğunuz için ayrı ayrı üyelerine teşekkürlerimi borç bilirim. Aynı yolda yürümenin gururuyla…

Avukat
ŞEYMA EMİNE TAMER

 

Maalesef her önemli konuda olduğu gibi bu kavramında içini boşalttık,ne yapalım ki eğitim sakızını çiğneyenlerin büyük bölümü öğretimle karıştırır oldu.
Kadim kültürlerden günümüze dek gerçek eğitim bire bir öğrenci ve öğretmenin usta-çırak ilişkisi içinde gerçekleşiyor.
Gerek Enderunda bir alim,gerek Fatih Sultan Mehmet ile Akşemseddin de olabilir,Japonya'da ki bir manastırın keşişi yada eski yunan'da Sokrates ile Eflatun arasındaki iletişim gerçek eğitimdir.
Sözün burasında hangi alanda eğitim alırsak alalım hocamızın yetkinliği ve etkinliğinin önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum.Figen Hanım ile aradığımız samimi ve doğru eğitime ulaştığımıza inanıyorum.Böylece hem sağlam bir bilgi temeline ulaştık,hemde bu bilgilerin üstünü kendi deneyimlerimizle yada uygulamalarımızla nasıl dolduracağımızı öğrendik.
Günümüzde süslü binalar,teknolojik imkanlar,göz kamaştırıcı teknikleri buluyoruz ama Afrika'da Büyük Sahra da çöl kumları üzerine çizilen çizgilerlede ders verilebilir,öğrenmeyi öğretirse öğretmen,insanlar kendilerini de evreni de öğrenebilir.
Bu eğitim de yol boyunca aklımda olacak,lazım olduğunda açıp okuyacağım,bir bilgi,bir inanç,bir umut edinmeme vesile olan eğiticimiz Figen ÖZTÜRK'e Teşekkürü borç bilirim.
En derin saygı ve sevgilerimle.
Dr.Müzeyyen ÇERÇİ

 

    Merhaba ,

“Her insanın bir ışık yılı vardır.”  demişti bir öğretmen arkadaşım.Sanırım öğrencilerden serzenişte bulunmuştum.Sonra bu sözü öyle önemsedim ki her çocuğu ışık yılına taşıyacak bir adım olabilme amacı eklendi öğretmenliğime.Ne istediğimi çok iyi biliyordum ,neye ihtiyacım olduğu ve ne yapmalıyım kısmı bir hayli soru işaretiyle doluydu.Koçluk eğitimi almaya karar vermem bu arayışımın bir sonucuydu ve ben kendime “ aferin “ dedim ,iyi ki aramışım ve iyi ki bulmuşum.

Figen Hanım’la tanışmadan önce aklımda şu dilek vardı: “Allah’ım lütfen sahte sahte gülümseyen kişisel gelişim uzmanlarından biri olmasın .” O anda dikkat ettiğim tek şey buydu ,çünkü bu bence en önemlisiydi .Dileğim kabul oldu ki ben şu an bu yazıyı yazıyorum.Aramızda kalsın gülümseyiş ışıl ışıldı.

Eğitim sürecimiz başlarken bulunduğumuz yer ve hedeflenen yerle ilgili tespitler çok gerçekçi bir şekilde yapılınca ve işin bize kalan kısmı yine aynı netlikle belirlenince ben emin ellerde olduğuma inandım.Hayallere inanırdım elbet ama satın almayı istemezdim kesinlikle.Hayal satın almadığımı kendimi hayallerimi gerçekleştirecek kişiye dönüştüreceğimi ilk görüşmede gördüm ve bu inancım her geçen gün artarak pekişti.

Eğitim sürecimiz çok keyifliydi ,bir öğretmen olarak bir öğretmeni dinleyip de beğenmek öyle kolay değildir ,çok fena eleştiririz biz J Hiç fire vermedi ki Figen Hanım “ Ay şekerim görüyor musun ?” tadında bir cümle kurayım.Gayreti ve eksilmeyen inancıyla hep ayakta,hep dimdik ve laf aramızda hep çok güzel ve çok iyi bir öğretmendi.Öğrendiklerimin yanında öğretmenlik adına da çok şey öğrendim çok teşekkür ederim.

Eğitim süresince yapmamız gereken uygulamalar ,iç gözlemler  ve oluşturmamız gereken bir “biz” vardı.Mevzu hep bizim oluşmamızdaydı zaten ki işin sırrı bu bence.Bunun çok önemsenmiş olması ve inanmadığımız hiçbir şeyi gerçekleştiremeyeceğimiz fikrinin ta en başta bize çok açıkça belirtilmesi  eğitildiğime ve öğrendiğime inancımı hep pekiştirdi.Bunun dışındakileri kitaplardan da ezberlemek mümkündü ama o zaman koç olamazdık , nasıl koç olunacağını ezberlemiş insanlar olabilirdik en fazla.Aldığım eğitim bu yüzden çok değerli.İlerlememi engelleyecek durumlarımla ilgili ödevlerim,bunlara vaktinde ve önemsenerek verilen geri bildirimler, yapabildiğim her şeye duyulan sevinç – Figen Hanım nasıl güzel seviniyordunuz  atabildiğim her adımda,hiç unutmayacağım,muhteşemdiniz - bana da hayatımın ışık yılını yaşattı.

Bundan sonraki süreçte ben bir koç olarak insanlara tüm cevapların ve onlara yetecek tüm gücün kendilerinde olduğunu göstermekle yükümlü olduğumu biliyorum.Bana da öyle olduğum öğretildi.Yaşadığım içsel yolculuk bana da başkalarına bunu yaşatmak için güç veriyor.İşte bu yüzden aldığım eğitimin,kalbime ,ruhuma ,beynime yapılan bu yolculuğun bedeli yok.Bir insan bir insana bunu sadece ona inanarak yapabilir.Çok teşekkür ederim bu emeğe layık görüldüğüm için.

ID Danışmanlıkta geçen her günümüz yeni bir adımdı ve bir de vazgeçilmez çay molalarımız vardı.Selinciğim bu özel anlara katkın için ,orda olduğun için ,seninle paylaşılan güzel çaylar için çok teşekkür ederim.Hep gülümseyen yüzünü ve bizi karşılayıp uğurlarken  kapı önündeki çok zarif bekleyişlerini de hep sevgiyle hatırlayacağım.

Çok keyifle ve gülümseyen bir yüzle yazdım her satırı.Bu anlamlı bence.Öncelikle kendinize ve sonra başkalarına yapacağınız o mucizevi yolculuk için bence geç kalmayın.Herkesin bir ışık yılı vardır hep hatırlayın.Ben onu yaşadım ve yaşatmak için yoldayım.Adı  yaşam koçluğu ya da özetle gerçek insan olmak.

Bana inandığınız için çok teşekkür ederim Figen Hanım.Her tavrınız ,her sözünüzle harikaydınız.Profesyonelliğinizi öyle zarif sunuyorsunuz ki ışıldıyor.İyi ki varsınız.

 LÜTFİYE SOYLU

ÖĞRETMEN-BURSA

 

Doğduğunuz günden erişkinliğe adım atana kadar size yol gösteren hayat koçlarınız başlangıçta anneniz ve babanızdır. Mutsuz olduğunuzda moralinizi düzeltmeye çalışır, ihtiyacınız olduğunda sizi anlamak için dinler ve problemlerinizi çözmek için size yardımcı olurlar. Ancak yetişkin bir birey olarak profesyonel hayata atıldığınız zaman ailenizin nasihatları geçerliliğini yitirmeye başlar. Bu durum anne ve babanızın sözünü dinlemek için artık çocuk olmadığınız için değil, kariyer yolunuz onların uzmanlık alanının dışında olduğu için meydana gelir. İşte ben tam da bu noktada hayatımda, ilerleyebilmek ve kendimi geliştirebilmek için bir şeylerin eksik olduğunu hissettim. İşte bu yüzden profesyonel hayata atıldıktan sonra hedeflediğiniz yere gelebilmek, tecrübe edinebilmek ,zor anlarda size yol gösterebilecek, büyük resmi görmenizi kolaylaştıracak bir ŞEY: Koçluk, 
Öncelikle kendime doğru sorular sorarak farkındalığımı ve potansiyelimin yükseltmesini sağlayan bir süreçti benim için.. Burada önemli olan, tavsiye ve nasihat diyebileceğimiz bir yönlendirme yapmadan doğru cevabı kendimin bulmasını sağlamaktı.İşte BU CEVAPLAR koçluk eğitimi ile başladı. Kendimi olduğu gibi ifade ederek olayların etkilerini uzun süre taşımamayı öğrendim.Bu yolda bana desteklerini esirgemeyen eşim Hakan KURTGÖZOĞLUNA ve yaptığım koçluk deneyimleri ile kendisine uygulama fırsatı veren oğlum Berke ye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
.Hani hep diyoruz ya ”Hayatta ne bildiğiniz değil, kimi tanıdığınız önemlidir” diye, işte bu ”kimi tanıyorsun?” kısmında Figen Hanım ve I&D Danışmanlık ile tanıştım.Çok değerli ve özenle seçilmiş ,yetenekli ,üretken,herşeyi öğretmeye çalışan kişilerden oluşan kurumsal bir yapı.Bu kurumdan koçluk eğitimi aldığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.Bu kurumsal yapının başarısı çalışanların dürüst ve güvenilir, alanında çok başarılı oluşundan kaynaklanmaktadır.Figen ÖZTÜRK,Deniz YILDIRIM ve Mustafa KARABACAK hocalarımıza bu konuda sonsuz teşekkürler ediyorum.Aldığımız eğitim ,çok eğitici ve öğretici,mentörlük uygulamaları da bir o kadar bizi geliştirici mükemmeldi.,
Öğrendim ki başarı, insanın hayatta ulaştığı konumdan ziyade, başarmaya çalışırken aştığı engellerle ölçülür.
Ben de hayatımda tüm engelleri teker teker aşarak başarıya ulaşıyorum.
AYŞE KURTGÖZOĞLU
Gıda Mühendisi

 

ARAMAK BULMAYA, SORMAK CEVABA GÖTÜRÜR,, 
UZUN BİR SUREDİR KOÇLUK EGİTİMİ İLE İLGİLİ ARADIGIM DOGRU YER DOGRU EGİTİM,DOGRU KAYNAK,DOĞRU EGİTMEN , ARAYIŞI BURSA DA I&D DANIŞMANLIK MERKEZİNDE BENİ FİGEN ÖZTÜRK VE EKİBİ İLE BİR ARAYA GETİRDİ .ÖYLE Kİ HER HAFTA SONU 200 KM YOL GELMEK BİLE BENİ HİÇ YORMADI .
BAZEN BİRAN, BAZEN BİR KİŞİ, BAZEN BİR SORU BÜTÜN BİR HAYATIN AKIŞINI DEĞİŞTİREBİLİR Mİ? DENEDİNİZ Mİ?BEN DENEDİM !!!
GÖSTERDİKLERİ ÖZVERİ VE ÇABA , VERDİKLERİ DESTEK VE TECRUBE İLE BEZENMİŞ EGİTİM SÜRECİ İÇİN EGİTMENİMİZ FİGEN ÖZTÜRKE MENTÖRÜMÜZ MUSTAFA KARABACAK , BU ORTAMI SAĞLAYAN VE EN SON NOKTA ATIŞLARIYLA BÜTÜN EGİTİMİN İNCE RTÜŞLARINI YAPAN DENİZ YILDIRIM HEPİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.. 
AYŞE KORKUTOGLU

 

 

 

 

İnsanlar doğar büyür ve ölürler. Söylenişte çok basit gibi görünen bu zaman kavramı benim için bir gelişim ve dönüşüm yolculuğu.. Bu yolculukta İşletme bölümünden mezun olduktan sonra yine çok sevdiğim İşletme Anabilim Dalında yüksek lisans yapmaya karar verdim.
Kariyerime akademik dünyada devam ederken çok sevdiğim arkadaşım sevgili Seda Bilgi’nin beni I&D danışmanlığa davet etmesiyle değerli eğitmenimiz Figen Öztürk ve Mentorumuz Mustafa Karabacak’la tanıştım ve koçluğun felsefesini onları izleyerek ve dinleyerek anlamaya çalıştım. O kadar yalın ve o kadar doğallardı ki koçlukla ilgili merakım artmıştı. Eğitimi alma konusunda kararım net değildi fakat o günün sonunda orda olmam gerektiğini düşündüm ve koçluk eğitimini almaya karar verdim.
Koçluk ile tanışan herkes; dünya üzerindeki bütün insanların son derece değerli, eşsiz ve sınırsız potansiyele sahip olduğunu öğreniyor ve bunu karşısındaki insanın da öğrenmesini sağlıyor. Bu farkındalığa sahip olan bir insan ise asla eskiye dönmeyecek şekilde başkalaşıyor. Ve etrafındakileri de başkalaştırıyor. 
Eğitim boyunca Sevgili eğitmenimiz Figen Öztürk ve Mustafa Karabacak sıcak ve samimi bir o kadar da profesyonel kimlikleri ile bizimle bütün bilgilerini ve engin tecrübelerini paylaştılar.
Bu eğitimle beraber eğitmenimiz Figen hanım, Mentorümüz Mustafa bey ve şirket kurucusu Deniz Yıldırım ile başkalaşma yolculuğuma daha farkında, daha yalın ve daha güçlü devam ediyorum. Ayrıca, sadece eğitim boyunca değil eğitim bittikten sonra ilk koçluk uygulamalarımı yapmaya başladığımda da arkamda oldukları, beni yüreklendirdikleri ve gücüme güç kattıkları için kendilerine sonsuz teşekkürleri borç bilirim.
Yaşam bize verilmiş değerli bir kredidir. Bu krediyi geleceğe yönelik yatırıma dönüştürmeyi başarabilenler, kaliteli bir yaşam sürdüreceklerdir. Hep beraber gelişmek ve dönüşmek dileğiyle..
İkbal KARADEMİR

Bir insan,bir seminer,başka bir insanın hayatını ne denli iyi yönde etkileyebilirse o denli etkiledi.
Etkili hitabet,mütemadiyen göz teması,büsbütün tesir...
Farklı amaçlar güderek gittiğim bir seminerden,profesyonel Koç olma arzusu ile ayrıldığımı anımsadıkça;bunun profesyonel Koç Mustafa Karabacak'ın sayesinde olduğunu düşünürüm.Kendisi ile o gün,o seminerde tanışma fırsatı bulmuştum.Hoş sohbetinin ardından kartını takdim etmişti;8 ay sonra görüşeceğimiz muhayyilimde yok idi.8 aylık araştırma sürecinin ardından kararımı vermiş;randevumu I&D Danışmanlık Bursa dan almıştım.Koç Figen Öztürk ile ilk defa o gün tanıştım.Etkilenmemek için cüzzi bir irade yeterli değildi.Özgün tavırları,kendinden eminliği,gıpta ettiriyordu.
Figen Öztürk'ü tanıdıktan sonra koçluğa olan sevginiz artıyor;insanı hayrete düşüren meslek aşkı,fevkalade başarılı oluşuyla birleşince;koçluk;gözünüzde en üst mertebeye ulaşıyor.Bu uğurda yürümek için sabırsızlanıyorsunuz.
Ekim ayı itibari ile eğitime başladım.Profesyonel koçluk ve NLP eğitmenim Figen Öztürk ,eğitim boyunca her anımda yanımda olduğunuz için ,desteğinizi hiç bir zaman eksik etmediğiniz için ,sonsuz teşekkür ve saygılarımı iletiyorum.Mentörüm Mustafa KARABACAK ,verdiğiniz örnekler ve paylaştığınız deneyimleriniz ile bizi ilerlettiğiniz için çok teşekkür ederim.Koçluk mesleğimi profesyonelce yapacağım bu yolda,değerli eğitmenlerim,sizlerin benimle paylaştığınız koçluk deneyimleriniz ve tecrübeleriniz en büyük ışığım olacak.
Saygı ve Sevgilerimle
Merve CEYLAN

 

 

Her zaman bir çıkış yolu olduğu, değişimin ve gelişimin hiç zorlanmadan bir anda olabileceğini, doğru donelerle, kişinin özgünlüğünden inanç ve insani değerlerini göz ardı etmeden, kaderi saptayan şeylerin şartlar değil kendi kararlarımız olduğunu büyük bir farkındalık potansiyeliyle bizlere anlatan, hayatımıza renkli dokunuşlarla yön haritamız olan, değerli hocamız Figen Öztürk Yıldırım’a, mentörlük derslerimizde bizlere anlatımıyla  farklı açılardan ışık tutan, Mustafa Karabacak hocamıza teşekkürü borç bilirim.

Farkındalığın adresi I&D Koçluk Danışmanlık Merkezi

Nurcan Aydın TUNCER

Uzman Hemşire

 

Bir çok kişiden duyduğum klasik bir cümle vardır."Etrafımdaki insanlar başları sıkışınca bana gelirler,onlara yardımcı olurum akıl veririm.Bunu yapmayı çok severim ." Aslında her şey böyle başladı. Bunun ne kadar yanlış bir şey olduğunu ID geldiğimde Figen Öztürk hocamla tanıştığımda anladım. 
Biz toplum olarak akıl vermeyi çok severiz. Ancak unuttuğumuz çok önemli bir ayrıntı vardır. O verdiğimiz akıl bizim "aklımızdır" .Oysaki herkesin aklı farklı ve değerlidir .Burada önemli olan kişinin kendi doğrularının farkına varmasını sağlamaktır . 
Şu soruyu devamlı kendime sordum? Kendin için çok şey yapıyorsun da peki bugün insanlar için ne yaptın ? Bu sorunun cevabı çok önemli . Bunu kendimize pek sık sormalıyız . 
Eğitim çok hassas bir konu .İnsanların hayatlarına dokunuyorsunuz . Id ile yola çıkıp Figen hocamla basamakları yavaş , yavaş tırmanırken koçluğun disiplinli aynı zamanda gelecek odaklı çalıştığını öğrendim. Geçmişte yaşananlar geçmişte kalmıştır . Burada önemli olan geçmişte yaşamak değil , geleceğin daha iyi olabilmesi için nasıl bir yola çıkılacağıdır . Burada kilit soru "neden böyle oldu "yerine gelecek "nasıl daha iyi olabilir "sorusudur .
Figen hocamın öğrettiği yaşam koçluğu en genel tanımıyla ,bir kişiye hedefine ulaşmak için çıktığı yolda eşlik etmek ve yol arkadaşlığı yapmak demektir . Ve yine Figen hocamın dediği gibi bu yolculuk sırasında bir koç asla akıl vermez . Yönlendirme yapmaz ve kendi doğrularını kişiye kabul ettirmeye çalışmaz. Biz bu yolculukta güçlü sorularla kişinin kendi doğrularını bulmalarını sağlarız . Bence bir koç kişinin kör noktalarını farkına varmasını sağlamalıdır . Bunun için önce kendisinin farkına varmalıdır . Eğitim süresince bana farkındalığımı hissettiren Figen Öztürk ve güler yüzlü,yorulsada belli etmemeye çalışan işini sevgiyle ve aşkla yapan değerli mentörümüz Mustafa hocama sonsuz teşekkürler. Birlikte en güzel ve hep güzel projelere adım atmak dileğimle . 
Sevgi Serter

Ekim ayı itibari ile başlamış olduğum profesyonel koçluk eğitimimi mayıs ayında sonlandırılmış bulunmaktayım. Bu yolculuğu eğitmenim Figen Öztürk ile birlikte tamamladım. Yolculuğa başlamadan önce çok soru işaretlerim ve tereddütlerim vardı. İnternet üzerinden araştırma yapıp randevu aldım ve Figen Hanım ile ilk orada tanıştım. Çevremde tanıdığım çok sayıda koç var ve birçoğunun bu mesleği doğru icra ettiklerini düşünmüyorum, bu sebeple bu işi gerçekten iyi yapan ve daha da önemlisi öğretebilen bir yer olması en önemli hedefimdi. Figen Hanım bu konuda beni ilk görüşmemizden eğitimimin sonuna kadar hiç yanıltmadı. Bir kez olsun acaba mı dedirtmedi. Bu da ona sonsuz güven ve saygı duymam için bir neden daha oldu. Kafamdaki soruları tüm samimiyetiyle cevaplamaya hazır bir insan olarak eğitimin başından sonuna kadar destekleriyle yanımda bulundu. Eğitim sürecinde tek kelime ile bana ‘ışık’ oldu. Gelecekteki ben ile ilgili çok kararsızlıklar yaşarken şuan hayata çok daha emin kararlar alabilir hale gelmemde Figen Hanım ın etkisi çok büyüktür. İnsan değerinin paha biçilemez olduğunu, herkesin istediği şeyleri başarabilme potansiyelinin olduğunu, dinlemeyi, sormayı ve daha birçok yetiyi ondan öğrendim. Hayatım ile ilgili gelecekte atacağım her adım ve geleceğim her nokta için şimdiden size teşekkürü bir borç bilirim. İyi ki sizi tanımışım. Ve diğer I&D Danışmanlık Koç ve mentörleri; ben ve diğer eğitim alan arkadaşlarım ile birlikte kocaman bir aile olduk. Sizlerde gördüğüm ve rol model olarak aldığım en önemli özelliğiniz kendinizi gelişime adamanız ve koçluk mesleğini sonsuz aşk ile yapmanızdır. Tüm süreç için her birinize sonsuz saygılarımı iletirim.


Diyetisyen Gizem TÜMAY

 

 

 

 

 

Yaşam denen puzzle tamamlanırken her zaman “iyi bir ….“ olarak devam eder. Ben de bu puzzle ‘a iyi bir çocuk, iyi bir evlat, iyi bir öğrenci, iyi bir üniversite, iyi bir eş(eşim Mehmet Kiliç ‘e sonsuz sevgiler) ve iyi bir anne olarak devam ettiğim süreçte çok kıymet verdiğim bir arkadaşım(Leyla Sevinç) sayesinde koçluk mesleğiyle tanıştım.
Figen Öztürk ve Mustafa Karabacak hocalarımla tanıştığımda ise bakışlarındaki derinliği fark ederek bu işe olan inancımı arttırdım. İyi olduğunu düşündüğümüz her şeyin(kime göre ve neye göre)olduğunu sorgulamamda yardımcı olan, her insanda olmazsa olmaz potansiyeli fark ettirip önemli olan onu ortaya çıkarmak fikrini aşılayan ,bu süreçte inanılmaz değişimleri yaşatan çok kıymetli hocalarıma sonsuz saygı ve sevgiler sunuyorum.
Bu yolda iyi bir koç olarak insanlara farkında olmadıkları noktaları fark ettirerek, gelişimin ve değişimin sonsuz ışığı doğrultusunda, aldığım eğitimlerin hakkını vererek yürümeyi öğrendiğim I&D Danışmanlık ailesine sonsuz teşekkürler…

 

Tekstil Mühendisi-Profesyonel Koç
PELİN KİLİÇ

 

 

 

Merhabalar;

 

Benimde birçok konuda karar almakta zorlanmama sebep olan dağınık düşüncelerimi tekrar rayına oturtacak bir profesyonel eğitimciye ihtiyacım var dediğim anda I&D Danışmanlık ve Figen Hocam çıktı karşıma.  Hayat yolumu aydınlatan bir fener olmaktan daha çok bana feneri nasıl yakıp, nasıl tutmam gerektiğini öğreten, kendi yaşamıma dışarıdan bakarak hayatımı anlamamı ve içimdeki gerçek beni keşfetmeme olanak sağladı.
Bir problemle karşılaştığımda ‘Ne yapabilirim’ sorusu yerine ‘Neleri değiştirebilirim’ sorusunu kendime sorduğumda kendi hayatımı geliştirip , yeniden şekillenme sürecine başladığım gibi çevremdeki kişilerin hayatına da olumlu yansımalarda bulunduğunu fark ettim. 
Hayatıma dahil ettiğim yaşam koçluğu serüvenine ,farklı bakış açılarına olağanüstü bakabilme, potansiyel gücü fark etme , hedeflerime ulaşmak için kendimi daha iyi tanımama , hayatta ki her olay ve durum için alternatif seçenekler sunarak sınırlardan kurtulmama ve sonuca ulaşmamı her daim destekleyen Figen Hocam ve Mustafa Hocam’a koçluk süreci içerisinde profesyonel eğitim almakla birlikte inanılmaz keyifli bir süreç yaşattıkları için kendilerine minnettarım.
‘‘Hayat her şeyiyle yaşamaya , keşfedilmeye değer…’’

Seda BİLGİN 

Çocuk Gelişimi Uzmanı

 

Henüz çocukken başlayan hayata ve kendime dair sorularım hiç bir zaman bitmedi. Kendime ilk sorduğum soru: Dünya’ya niçin gelmiştim? Sadece çalışmak, yemek, içmek, gezmek, eğlenmek için gelmediğimin farkındalığın daydım. İnsanlara nasıl yardımcı olabilirim? Ne yapabilirim? Nasıl yapabilirim? Diye kendime sorduğum sorular. Bir şey olmalıydı. Ama ne? derken bir gün arkadaşım Sevgi Serter’in koçluk sertifika törenine beni davet etmesiyle I&D Danışmanlık ailesiyle tanıştım. Yıllardır aradığım işte tam karşımdaydı. Daha o gün bu yolculuğa katılmaya karar verdim.

Sokrates 'Sorgulanmamış hayat, yaşamaya değmez' demiş. Koçluk, hayatını sorgulama cesaretini gösteren bireylerin yaşadığı çok değerli bir yolculuktur. Hepimiz kendi niteliklerimizin, yeteneklerimizin farkına vararak yaşamayı hak ediyoruz.

Eğitim boyunca bizlere vermiş oldukları destek için ve bilgilerini, deneyimlerini bizlerle paylaştıkları için sevgili eğitmenimiz Figen Öztürk'e ve Mentörümüz Sayın Mustafa Karabacak’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum..

Sevgilerimle...
Nafiye Başak

 

 

Merhabalar Eğitim almadan önce koçluk hakkında pek fazla bilgiye sahip değildim, bu konuda farkındalığım da yoktu. Kendi açımdan oldukça yararlı bir eğitim süreci oldu yeteneklerimi geliştirebilmem de farkındalığımı arttırmakta kim olduğumu ne durumda olduğumu görmem de yardımcı oldu koçluk eğitimleri.

Eğitmenimiz Figen hoca hakkında görüşümde Gayet başarılı eğitici koc   konulara ve çalışma gurubuna  cok fazla hakim zaman zaman koc adaylarının düştüğünde yada koptuğunda dersten farkedip onu incitmeden tekrar derse döndürüyordu ben kendime idol olarak olarak görebilirim ama daha fazla yolum var…

Cihan KORKMAZ

 

 

 

Koçluk eğitimi, benim için hayata daha ‘farkındalık’ ile bakmamı sağlayan bir yolculuktu. 

Koçluğun insanlar üzerindeki etkisi; hızlı değişim, yenileşme, performanslarını daha ileriye taşıma, öğrenme süreçlerini etkinleştirme, bireyleri geliştiren ve en önemli etkisi kesinlikle karşılaştığı zor durumlar karşısında kendini ve durumu yönetebilme becerileri geliştirebilmesidir. 

Yıllar boyunca her ne kadar Psikoloji ile karşılaştırılmış olsa da Koçluğun şuan bir meslek olarak ayrı bir statüde olduğunu es geçmemek gerekir ( lütfen artık Psikoloji ile aynı kefeye koymayalım J ). Bir Psikolog olarak koçluğa karşı olarak şu zamana kadar geldim, fakat Figen Hn. İle görüşmeye gittiğim ilk günden itibaren bu düşüncelerim hızla değişmeye başladı  ve eğitim boyunca hatta eğitim sonrasında bile gösterdiği ilgi, alaka sıcak ve samimi davranışları ve en içten gülümsemesi ile her zaman her zorlukta yanımızda oldu. Hayatımda ‘iyi ki’ diye adlandırdığım nadir insanlardandır kendisi. Ve son olarak şunu söyleyebilirim ki; hayatımın geri kalan kısmını daha kendinden emin, potansiyelinin farkında olan ve sağlam adımlar atmama sebep olan etkenlerden biri olacaksınız. 

Sevgilerimle;

Serenay Orakçı-Psikolog

 

 

Öncelikle verdiğiniz eğitim için çok teşekkür ederim. Koçluk ile tanışmak, insanların hayatlarına dokunmak benim için tarif edilemez bir duygu oldu.

Eğitimlerinizde kullandığınız anlatım şekli oldukça etkili ve kişiyi alıp başka bir düşünme moduna soktuğu kesin.

Koçluk hayatım boyunca benimle birlikte olacak. Herşey için teşekkürler.

Erkan ASLAN 

 

 

 

Koçluk eğitimi almaya karar vererek yaptığımız araştımanın sonucunda  ID Danışmanlık kurumuyla tanıştım.İlk görüşmeye merakla ve heyecanla gittim.Figen Hanım beni ilgiyle ve dikkatle dinledi , sorularımı ciddiyetle ve içtenlikle cevapladı.Ayrılırken çok memnun ve mutluydum.
      Derslerimiz çok öğretici ve bir okadar da keyifliydi.Yıllar sonra tekrar öğrenci olmuştum ama ders hiç bitmesin istiyordum. Çünkü Figen Hanım konuya tamamen hakimdi ve bilgileri deneyimlerini de katarak , bizleri ders içinde sürekli aktif tutarak anlatıyordu.Önemli kısımları özellikle belirtip bize uygulatıyor , bizim uygulamalarımızda gördüğü doğruları da eksiklikleri de büyük bir nezaketle bize söylüyordu.16 yıllık bir öğretmen olarak kendisinin çok iyi bir öğretmen olduğunu düşünüyorum. Her dersin sonunda o gün anlattığı bilgileri, yazılı olarak da bize veriyordu ki bu notlar hep çok işime yarıyor. Konularla ilgili verdiği ödevlerin yararlarını ve sonucunda bende oluşan değişimleri önce kendim sonra da ailem , arkadaşlarım ve tanıdığım herkes farketmeye başladı.İlk olarak eşim daha mutlu olduğumu söyledi.Öğrencilerim, diğerlerinden farklı olarak onlara değişik bir pencereden baktığımı düşündüklerini söylediler.Sanırım hepsinden de önemlisi ben kendimi daha mutlu hissediyorum çünkü insanlara ve olaylara eskisinden farklı bakıyorum anlamaya çalışıyor ve yeni bir farkındalık oluşturmalarını sağlamak için düşünüyorum.Koçluk mesleğine yeni başlamış olmama rağmen danışanlarımın 'Çok teşekkür ederim iyiki sizi tanımışım.' sözlerini söylerken gözlerindeki pırıltıyı görmek ve değişimlerini gözlemlemek tarif edilemez bir duygu.Sonuç olarak Figen Hanım'a söyleyeceğim hiçbir teşekkür cümlesi gerçek hislerimi anlatmaya yetmez.
       İlk tanıştığım günden itibaren gördüğüm yakın ilgi , aldığım eğitimin kalitesi , her bilginin aynı heyecan ve istekle anlatılması , hissettiğim güven duygusu , kendimde oluşan yaşam kalitemi arttıran değişimler ,çevremdekilere yararlı olabilmek ,derslerin bitiminden sonra devam eden desteği ve çok değer verdiğim dostluğu için Figen Hanım'a ve ID Danışmanlık'a çok çok teşekkür ediyorum.

Mine Bulut

Matematik Öğretmeni-BURSA

 

1971 yılında Bandırma’da doğdum .Uludağ Üniversitesi Eğitim fakültesi Müzik Eğitimi Bölümünden mezun oldum ve öğretmenliğe başladım.2010 yılında Orta Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı olarak ders kitapları yazım komisyonunda görevlendirildim. Halen bu görevimde komisyon başkanı olarak çalışıyorum.25 yaşında bir oğlum ,14 yaşında bir kızım var.

Her zaman amatör bir ruhla çalıştım ,gelişmeye ve harekete inanırım.
Eğitime başlamam neredeyse tesadüf eseri oldu diyebilirim.Ancak iyi ki bu güzel tesadüf oldu ve bu güzel insanlarla tanıştım.Deniz beye doğru aktarımı ve işine hakimiyeti adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Türkiye’de yeni olan şeyleri hızlı ama bir o kadar da temelsiz bir şekilde yaşıyor insanlar. Yeni bir kelimeyi anlamını zahmet edip iyice öğrenmeden cümle içinde kullanmak,sadece arka kapağını okuduğumuz kitaplar hakkında konuşmak ilk başta aklıma gelenler. Koçluk kelimesi de son zamanlarda moda olan terimlerden birisi. Maalesef araştırmadan çok konuşmayı sevdiğimiz için gerçek anlamını bilmeden, “Ben Koçum!” diyen çok fazla insanın ortaya çıktığını çok da ilgilenmediğim bir konu olduğu halde görüyordum ve açıkçası ciddiye almıyordum.
Bir eğitimci olarak konuya daha doğru yaklaşabilirdim ama hiçbir şey için geç değildir.
Bir çok kişiden duyabileceğimiz klasik bir cümle vardır. “Etrafımdaki insanlar başları sıkışınca bana gelirler, onlara yardımcı olurum, akıl veririm. Bunu yapmayı çok seviyorum.” Dönüp geriye baktığımda,çoğu insan gibi ben de bu davranışı hevesle uzun yıllar sergilediğimi ve yavaş yavaş olgunlaştıkça terk etmeye başladığımı gördüm.Ancak bunun ne kadar “yanlış” olduğunu Koçluk eğitimine başladığımda tam anlamıyla idrak ettim. Biz toplum olarak akıl vermeyi çok severiz. Ancak unuttuğumuz çok önemli bir ayrıntı vardır. O verdiğimiz akıl bizim “aklımızdır”. Oysa ki herkesin aklı farklıdır ve değerlidir. Burada önemli olan kişinin kendi doğrularının farkına varmasını sağlamaktır.
Koçluk interaktif bir süreç. Doğru ve güçlü soru teknikleri, doğru ve etkin dinleme ve içinde barındırdığı çeşitli metotlarla bireylerin “kör alanlarını” fark etmesini sağlıyor. Hedef odaklı planlar, aşamalar ve sonrasında verilen eylemlerle kişilerin harekete geçmesini sağlıyor.Aynı zamanda ölçüm odaklı çalışan bir disiplin. Böylece gelişim ve değişim adım adım izlenip ve her bir seansta hedefe ne kadar yaklaşıldığı analiz edilip ve değerlendiriliyor.. Kişilerin daha iyi hedefler belirleyip , daha iyi kararlar alarak daha fazla aksiyonda bulunmasını ve güçlü yanlarından daha fazla istifade etmesini sağlayan sistematik bir süreç. 
Doğru anlamış mıyım?
İşte tam burada ;sevgili eğitmenimiz Figen Hanıma ve Mentörümüz Mustafa beye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. İşlerine çok saygılı ve samimi insanlar.
İnsanları ve kendimi dinlemeyi öğreniyorum,dinginleşiyorum,sadeleşiyorum.Onlar sayesinde bir çok farkındalık yaşadım hayata bakışım ve kendi sürecimle ilgili. Hepimiz ölene kadar birer öğrenciyiz.
Ben bu işe doğru insanlarla ve doğru bir yerden başladığımı düşünüyorum ve umarım güçlü adımlarla ilerlerim.

Ayşe AKAR

 

 

 

 

 

 

 

 

Ben 15 yıldır matematik öğretmenliği yapmış biri olarak koçluk yolculuğum,internette gezinirken tesadüfen rastladığım I&D Danışmanlık ile başladı.Figen Öztürk beni karşıladığında içimden doğru yere geldiğimi hissettim.
Serüven başladı ve yoğun bir tempodan sonra işte buradayım.
Gerçekte olduğum ve olmak istediğim kişi olabilmek için ihtiyaç duyduğum desteği ve güveni sonuna kadar esirgemeyen eşim Emre Sevinç’e sonsuz teşekkürümü ve sevgimi sunuyorum.
Koçluk deneyimlerini hiç atlamadan ve özveri ile paylaşan ,bana her zaman inanıp güç veren sevgili eğitmenim Figen Öztürk’e ;koçluğumun ilerlemesinde büyük katkısı olan ve bilgisine inandığım mentör’üm Mustafa Karabacak ‘a ;bizlere bu güzel ortamı sunan Deniz Yıldırım ‘a,sevgisini ve desteklerini hiç esirgemeyen aileme ,her an yanımda olan ve gücüme güç katan can arkadaşım Pelin Kiliç’a çoooook teşekkür ediyorum .
Son olarak kapıda duran ve bana bakan ikinci beni görüyorum ve benimle gurur duyduğumu söylüyor.
Artık hayatın anlamı benim için:
Ne olmam gerektiği değil,ne olmak ve nerede olmak istediğim…

 

 

Leyla Sevinç 

 

 

 

 

 

Ben Endüstri Mühendisliğinden yeni mezun olmuş biri olarak, daha hayatıma bir yön vermeden ne yapacağımı bilmeden, bir meslek sahibi edinmeden , koçluk hakkında hiçbir fikrim olmadan girdim bu yola, Mustafa bey ve Figen hanım ile başladığım bu yolda kendime bir çok şey kattığıma inanıyorum, kendimi geliştirmek ve kendimi tanımak adına bir çok yol kat ettim.
Ben bu serüvene başlamadan önce kendimi tanıma konusunda bilgi sahibi değildim, yaşamımdaki önceliklerimi fark ettirdiler . Gerçekte olmak istediğim kişiyi bana gösterdiler. Kısacası hayatıma yön vermemi ve aslında neler istediğimi görmemi sağladılar ve ben bu alanda kendimi geliştirip hayatıma, kendime ve en önemlisi de insanlara yardımcı olmak isteyen bir koç adayı olmak istediğimi fark ettim.
Koçluk deneyimlerini benimle özveriyle paylaşan ve benim hep yanımda olan, bana güç veren, benim ben olmamı sağlayan Figen Öztürk’e ve koçluğumun ilerlemesinde katkısı olan, güç kaynağı olan, bilgilerine güvendiğim Mustafa Karabacağ’a, bizlere bu güzel ortamı yaşatan Deniz Yıldırım’a ve bugüne gelmemi sağlayan, desteğini hiç esirgemeyen, beni ben olduğum için seven aileme teşekkür ederim.

Ceren Budunoğlu

 

Eğitim Yöntem ve teknikleri, ön yargılardan uzak ve özgün anlatım ile birleşerek, çok farklı bir dünyaya açıldığımıhissettiren koçluk eğitimi, katılmanınne kadar doğru bir tercih olduğunu anlatıyor ve koçluğun hayatımda bir dönüm noktası olacağınınsinyallerini veriyordu.Kendimi yeniden keşfetmemisağlayan eğitim, kalıplardan sıyrılarakyeni bir dünyaya açılmanın yollarını gösterdi.
Eğitim esnasında kursiyerlerin kişisel farklılıklarını göz ardı etmeden bilgi ve tecrübelerini sunarak bizleri üst düzeyde yetiştirmek için azami gayret sarf eden hocamız, samimi ve özverili yaklaşımı ile iç dünyamızınaydınlatmasına ilham kaynağı oldu. Moral ve Motivasyonumuzu en üst düzeyde tutarak verimli ve keyifli bir eğitim sağlayan, ileri düzeyde bilgisi ve kendine güveni ile bizleri yeni bir dünyaya taşıyan Figen ÖZTÜRK hocamız ve I&D Danışmanlık; Sizlere sonsuz teşekkürler.

Selahattin KOSİF

 

 

I&D Danışmanlık ile çıktığımız bu yolda ; öncelikli olarak saygıdeğer eğitmenlerimize, engin tecrübelerini ve bilgilerini bizlerle paylaştıkları için teşekkür ediyor, yaşam boyu başarılarının daimi olmasını diliyorum. Varlıkları ile bizlere güç katarak, aynı zamanda birer nefes oldular. Bizler de onlardan aldığımız güç ve kuvvetle başkalarına nefes olmak için yola çıktık.

Hayat bizlere sunulmuş bir hediyedir, birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için yaratıldık. Bu gün birinin yaşamına dokunursak, o da bir başkasının yaşamına dokunabilir. İnsanların yaşamlarında bırakacağımız izler, gün gelir en büyük öğretiler olurlar.

Bundan yola çıkarak; bir yaşama dokunmaktan ayrı olarak, bu okulda kime nasıl dokunacağımızı öğrendik. İnsanların gökkuşağındaki renkler olduklarını, her rengin ayrı bir güzelliği olduğunu, hepsinin bi araya gelerek gökkuşağını oluşturduğunu, o renklere sadece bakmayı değil, onları görmeyi ve hissetmeyi, dinlemeyi ve anlamayı öğrendik. Dünyayı bir başkasının gözleriyle bakmayı ve bedeniyle yaşamayı, hissetmeyi öğrendik. Evren ve doğayla bütünleşip, bize verdiği ruhani gücü, kendini güçsüz ve yalnız hisseden canlılarla paylaşmayı, birbirimizi sarıp sarmalamayı, göz yaşlarımızı birlikte silmeyi, kahkahalarımızı paylaşmayı, zaman zaman başarısız olursak, başarısızlığın da yaşamın bir parçası olduğunu kutlayarak yolumuza devam etmeyi, engellerin dolduruşuna gelmeden, savaşmayı, korkmamayı, yılmamayı öğrendik.

Kendi benliğinde yolculuk yapan kişinin, aslında herkesin kendisi olduğunu, iyi ya da kötü bütün potansiyelleri içinde taşıdığını göreceğini, kendini tanıyan insanın, herkesi tanıyacağını. Hayat tiyatrosunda kişilerin değişip, roller ise hep aynı kalacağını. Bizlere düşenin gerektiği yerde rolümüzü layığıyla yapmak olduğunu. Bir perde kapanıp, yenisi açılacağını öğrendik.

I&D Danışmanlıktaki koçluk eğitimlerine başlamadan önce belki konuşabiliyorduk; şimdi ise şarkılar söylüyoruz. Perde kapanıp, bedenlerimize ayrılan sürenin sonuna gelene dek; saygıdeğer eğitmenlerim ve meslektaşlarımla birlikte daha nice şarkılar söylemek, gücümüzü ve enerjimizi bütün dünyayla paylaşmak; birlikte korolar kurarak, daha çok yaşamak, daha çok yaşatmak; sevginin gücünü ve hoşgörüyü yayarak, ruhlarımızı ölümsüz kılmak dileğiyle.

GÜLNİHAL ARKAN


Koçluk eğitimini almadan önceki insanlara bakış açım ile şu andaki insanlara bakış açım arasında çok büyük farklılıklar oluştu. İnsanları gerçekten dinlemeye, aslında ne demek istediklerine odaklanmaya, benim için önemli değil dedikleri şeylerin içinde nasıl sıkıldıklarını ve onlardaki "yapabilme potansiyelini" görmeye başlamak çok heyecan verici. ID danışmanlıktan aldığım koçluk eğitimi kesinlikle eksiksizdi. İnsanlara birer büyük potansiyel gözüyle bakabilmek gerçekten çok güzelmiş, eğitimin bana kattığı bu özellik değişilmez bir hazine.

Koçluk yapabilmek hem zor hem kolay yalnız insanların sorunlarına odaklanıp anlattıklarını kafanızda yaşamaya başladığınız vakit zor olan kısım kalkıyor. İnsanlara ivme kazandırabilmek çok güzel. Ben her insanın bir hızı olduğunu düşünürüm. Bazıları sabit hızla devam eder ivmesi sıfır olur, bazıları yavaşlayarak devam eder ivmesi eksi kutuptadır. İşte koçluk devreye girip sabit ve negatif ivmeyi, pozitif ivmeye dönüştürebilme becerisini karşı tarafa yükleyebilmektir. Bunu karşı tarafı etrafındaki ekolojik yapıyı korkutmadan ve aniden bozmadan öğretebiliyorsak koçluk hedefe ulaşmış demektir.

Eğitmenin ne kadar değerli ve önemli olduğunu küçük yaştan beri görüyoruz ve hayatımızda bire bir tecrübe ediniyoruz. Eğitmen veremediği sürece öğrenci ne kadar almak isterse istesin bir hedefe ulaşamazlar. Figen Hanım vermek istediklerini dolandırmadan ve karşısındaki yormadan çok güzel ve sade bir biçimde anlatıyor. Sadelik bu seviyelerde verilen eğitimlerde çok önemlidir ve Figen Hanım bunun hakkını kesinlikle veriyor.

Tolga Tanrısever

Tolga TanrıseverMAKİNE MÜHENDİSİ/İSTANBUL


Merhaba Figen Hanım,

 Koçluk denildiğinde aklıma gelen ilk şeyler her ne kadar liderlik ve yönetmek olsa da eğitimlere başladığımızda bu konudan ne kadar az haberdar ve bir o kadar da ön yargılı olduğumu fark ettim. Ben de eğitim programımızın sonuna yaklaştığımız bu günlerde, genel olarak eğitim sürecimi değerlendirdiğim ve kişisel görüşlerimi paylaştığım bir yazı yazmak istedim.

İlk eğitimlerimizde koçluğun ne demek olduğunu ve devam eden eğitimlerde de aslında benim düşündüğümden çok farklı bir yapısı olduğunu öğrendim. Benim tabirimce koçluk ; kişiye değerleri ve kabiliyetleri gibi konularda farkındalık kazanması için ışık tutmak ve beynini yönetmeyi öğreterek nasıl daha verimli, kendini geliştirmiş bir birey olacağı konularında çözüm üretmeye yardımcı olmaktır. En güzel nokta da bunları kişinin kendisinin fark etmesini sağlayıp çözümleri bulmalarına sebep olmaktır. Böylece kişi hem çözümü kendisi arayıp buluyor ve bu şekilde düzelebileceğine inanıyor, aklına ve kendi kişisel değerlerine de uygun olduğu için sonrasında da bu yolda inanarak daha emin adımlar atıyor. 

Kendi eğitimlerimden yola çıktığımda, başladığım zamanla bu zaman arasında büyük farklılıklar görüyorum. Aklıma gelen ilk örnek olarak ; artık odaklanma konularında ve işlerimin akış hızında büyük bir gelişme var. Daha önceden gözümde büyütüp ertelediğim şeylerin ne kadar basit şeyler olduğunu ve şimdi bunları yaptığımda ne kadar huzurlu olduğumu fark ettim. Artık bu tarz konuları bekletmeden çözüyorum ve daha çok anı yaşamaya çaba gösteriyorum. Bir hedefim veya yakın gelecekte olacak herhangi bir isteğim için şuan harekete geçemiyorsam zamanı gelmeden o gerçekleştiremediğim hedefi düşünüp moral seviyemi aşağıya çekmiyorum, daha pozitif düşünüyorum ve bir nevi elimden geleni yapıp akışına bırakıyorum da diyebilirim. Başka bir konuda, kendimi zaman zaman durdurarak bilinçaltımda yer edinmiş kalıpları, isteğim dışında yaptığım hareketleri ve alışkanlıkları kontrol etmeye başladım, bunda her geçen gün daha da iyiye gidiyorum. Ayrıca, bu süre boyunca dinlemenin önemini kavradım ve daha iyi bir dinleyici oldum. Eğitimlerim ilerledikçe aslında farkında olduğumu sandığım fakat gerçekte olmadığım ne kadar fazla değerimin ve isteklerimin olduğunu fark ettim ve bundan sonraki planlarımı bu öğeleri de dikkate alarak yapmaya başladım. 

Hepsinden önemlisi ; eğitimlerimiz süresince ilginiz, sabrınız, yoğun emeğiniz ve değerli zamanınızı bana ayırdığınız için size çok teşekkür ediyorum. Ben de çalışmalarımızdan en yüksek seviyede verim alabilmek için elimden geleni yaptım ve edindiğim bu değerli bilgileri ömrüm boyunca aklımda tutup uygulayacağım ve her zaman öğrenmeye ve gelişmeye açık olacağım. Eğitimden önce olsa size büyük ihtimalle ‘daha çok şey anlatabilirdim, aslında bunlar, bunlar da var fakat çok uzatmak istemedim.’ diye bir açıklama yapardım fakat artık açıklama da yapmıyorum.

  Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; hayatımın bundan sonraki aşamalarında daha emin, güçlü ve cesaretli adımlar atmama sebep olacak en büyük etkenlerden biri olacaksınız. Sizin gibi başarılı ve sağlam karakterli bir eğitimciden bu eğitimi aldığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Ayrıca Mesut Bey’e de bize bu denli güvendiği ve kendimizi geliştirmemiz adına bu imkanı sağladığı için minnettarım.

 Sizi tanıdığıma çok memnun oldum. Umarım hayat size de en yakın zamanda hedeflerinize ulaşabilmeniz için güzel bir yol çizer. Sizi hedefinize ulaşmış, hayal ettiğiniz yerlere gelmiş bir şekilde göreceğime eminim. 

Herşeyin gönlünüzce olmasını diliyorum, görüşmek dileğiyle.

Kadir ÖZER

DIŞ TİCARET MÜDÜRÜ/BURSA

---------------------------------------------------------------------

Eğitim bence mükemmeldi. Olumsuz anlamda eleştirebileceğim bir şey yoktu.
Eğitimin içeriğini gayet net, anlaşılır bir şekilde aktarıldı. Uygulamalar yeterli ve yararlı idi.. Figen Öztürk tam model alınabilecek bir koç ve eğitmen. Tavrına,giyimine, konuşma tarzına, duruşuna, tecrübesine ve güzelliğine hayran olmamak mümkün değil. Onu tanıdığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.
Çok teşekkür ediyorum.
29.03.2012
Saniye Rodoplu-İngilizce Öğretmeni-BURSA

---------------------------------------------------------------------

Life Coach Eğitimi sayesinde önemli farkındalıklar edindim ve yetkinlikler kazandım. Yaşamımı pek çok alanda gerçekten kolaylaştırdı. Artık daha iyi iletişim kurabiliyorum ve çok daha iyi bir dinleyiciyim. Zihnimi yönetebilmeyi öğrendim vefaydalarını halen görmekteyim. Eğitimin intertaktif olması ve eğitim veren koçun deneyimlerini de katarak eğitim veriyor olması çok büyük bir artı. Eğitimin interaktif olması ayrıca Figen Öztürk gibi kaliteli bir Koç ile çalışmamıza ve diğer eğitim alan arkadaşlarımızla tanışmamıza da zemin hazırladı. Böylece sosyal çerçevesi açısından da eğitime bir artı daha ekliyorum. Keza eğitim esnasındaki uygulama çalışmaları ve iki eğitim günü arasındaki süreç için verilen yaptırımsız ödevler çok fayda sağladı. Kendilerini yönetmekte ya da iyi bir iletişimci olmakta zorlanan; sınırlarını aşmak ya da daha memnun edici bir yaşam isteyen vb. kişilerin Life Coach Eğitimi almalarının ve koçluk talep etmelerinin kendilerine ciddi ölçüde fayda sağlayacağı inancındayım. Son olarak, Figen Öztürk'e bize öğrettiklerinden ve bizler adına verdiği emeklerden; ID Danışmalık'a da uyguladığı kaliteli ve interaktif eğitim sisteminden ötürü teşekkür etmek istiyorum.

TOLGA OSKAY/İŞLETME-BURSA

---------------------------------------------------------------------

ID Danışmanlığın gerçeklesen egitiminin içeriginin yerinde oldugunu düsünüyorun. Koçluga iyi bir giriş yapmamı sağladı.

Sevgili koçum Figen Öztürk ün, bilgi birikimi, hosgörüsü, bizlere olan inancı, sonsuz sabrı inanilmazdi.
Figen Hanım’a ayrıca çok tesekkür ederim.

Yasemin YAVUZ/BURSA
Dış Ticaret Uzmanı

---------------------------------------------------------------------

Merhaba,8 yıl süren öğretmenlik mesleğimde farklı arayışlara girerek koçluk eğitimlerini araştırmaya başladığımda bu işin bu kadar zor ama bir o kadar da keyifli olduğunu tahmin etmemiştim ve tabii hayatımıza bu kadar dokunup harikalar yaratacağını da:)Figen hn.ile ilk görüşmemizde kendisinden aldığım müthiş enerji kararımda kesinlik sağladı dersler acaip keyifli ve bir o kadar da yoğun geçti geçen hafta eğitimimiz bitti ancak Figen hn.ın yörüngesinden çıkacak olmak ve daha fazlasını öğrenmek istediğim için kurum koçluğu eğitimini de alıyorum.Figen hn.bizim için o kadar güzel rol modelsiniz ki iyi ki sizi tanımışım sizi ve ID yi seviyorum iyi ki varsınız....

 Yasemin Çevik Tunca

---------------------------------------------------------------------

Merhaba ID ,

Koçluk sürecine başladığım zaman ilk gördüğüm ,dışarıda duyduğumuz koçluk ile gerçek anlamdaki koçluğun ne kadar farklı olduğuydu. Çok daha önemli bir iş için yola çıktığımızı ve insanların hayatlarına dokunarak daha mutlu insanlar ,daha mutlu toplum yaratmada küçücük de olsa bir etkimizin olacağını bilmek artık çok güzel.Bir öğretmen olarak da öğrencilerime daha bilinçli yaklaşmakyine bana çok şey kazandırdı.
Figen Hanımın harika anlatımı ve desteği ile de derslerimiz çok eğlenceli ve verimliydi.
Figen Hanıma ve diğer ekip arkadaşlarıma katkılarından dolayı çok teşekkür ederim .

EMEL CÖMERT
Matematik Öğretmeni/ODTÜ

---------------------------------------------------------------------

Eşim mesleğinde kullanmak üzere öğrenci koçluğu alsam mı? diye düşünürken ID Bursa’nın kapısından içeri giriverdik.

Karşımda öyle bir koç vardı ki sanki güven ve ışık saçıyordu.
Öylesine kırık dökük bir haldeydim ki o haldeyken bile benim koç olmam gerektiğini söylüyor gibiydi ve eşimden önce ben koç olmaya karar verdim.
İlk günkü eğitimde Figen Hanım’ın anlattığı şeyler bana o kadar uzak geliyordu ki kendimi sadece Figen Hanım’a direnirken buldum.
Gece,aldığım eğitimi zihnimde tekrar yaşarken artık hayat bana başka türlü bakıyor gibiydi.
İşe bir yerden başlamalıydım önce kendimle yüzleştim sonra sıra hayata gelmişti.
Şimdi hayata bambaşka bir gözle bakıyorum.
Figen Hanım benim rol modelim oldu.

Ben olabileceğim en doğru yerdeydim.Toplantıda ekibimize söylediğim “İyi ki varsınız iyi ki ben de buradayım” derken tam da kalbimden geçenleri söyledim.
Bundan sonraki en büyük hedefim Figen Hanım gibi bu mesleği hakkıyla ve en asil şekliyle taşıyabilmek.
Bir kez daha paylaşmak istiyorum ki “ID,iyi ki varsınız ve Figen Hanım,iyi ki tanışmışız”.

MUSTAFA KARABACAK
İŞLETME/BURSA

---------------------------------------------------------------------

Merhaba Figen Hanım ,


Sizlerle 3 ay önce başlayan ilişkim bana ve hayattaki duruşuma çok ama çok şey kattı.
Olduğum yer ile olmak istediğim yer...
Şimdi bu mesafe daha da kısa...
ID olarak kurumunuza ve şahsınızda size çok teşekkür ederim. İyi ki sizlerle çalışıyorum ve bu birlikteliğin çok uzun soluklu olacağına inanıyorum.

Sevgiyle kalın.

Saygılarımla...
Meral Çimen

--------------------------------------------------------------------- 

Öğretmenliğin dışında öğrenciler ile daha farklı bir şekilde ilgilenmek, onlara faydalı olabilecek başka bir yolda ilerlemek istiyordum. Yaptığım araştırmalar ve geçmiş tecrübelerim beni öğrenci koçluğuna götürdü.

Sıra iyi bir eğitim almaya gelmişti ve bu eğitimleri veren birçok yerle görüştüm. Aradığım yüz yüze eğitim alabileceğim, uygulamanın ağırlıklı olduğu bana güven verecek bir yerdi. Bu sırada ID nin Bursa şubesini buldum ve görüşmeye gittiğimde ID Direktörlerinden Figen Hanım ile tanıştım. Görüşmeden çok etkilendim ve eğitimi ID Danışmanlık dan almaya karar verdim.

Eğitim başladığında oldukça sıcak, samimi bir ortamla karşılaştım ve doğru yerde, profesyonel kişilerle bir arada olduğumu anladım. Eğitimcimiz Figen Hanım güler yüzü ve sıcaklığıyla, sade ve anlaşılır anlatımı, konuları öğrenene kadar tekrar etmesi ve uygulamalar yaptırmasıyla oldukça verimli ve zamanın nasıl geçtiğini anlamadığım keyifli bir eğitim almamı sağladı.

Hayatıma sadece eğitimci olarak değil, koç olarak kattığı her şey, yakın ilgi alaka, desteği için Figen Hanıma çok teşekkür ediyorum.

Şimdi planım ID çatısı altında yoluma devam etmek ve kendimi sürekli geliştirip bu aileye yakışır bir öğrenci koçu, eğitimci olmak.


SAYGILARIMLA
MELTEM ÖZEL
KİMYA ÖĞRETMENİ

---------------------------------------------------------------------

"ID Danışmalık ’dan, “Profesyonel Koçluk” ve “NLP Pratisyenliği” eğitimlerimi aldım. Her hafta sonu, Eskişehir’den
heyecanla Bursa'ya gelerek, keyifle katıldığım eğitim sürecim, tüm kapsamıyla ve tek kelime ile harikaydı. Kişisel gelişimim ve kariyerim açısından bana çok şey kattı. Koçluk sistemlerinde yaptığım araştırmalarım sırasında tanıştığım, karar verdiğim ID Danışmanlık ile ilerlememin sonucu: etkin eğitim, kazanımlar ve mutluluktu. Konusunda tam bir profesyonel olan, değerli insan, eğitimcimiz, Sayın Figen Öztürk ile tanışma, çalışma, değerli bilgilendirmelerini paylaşma ayrıcalığını yaşadım. Temel bilgilerin yanısıra yaşanan tecrübelerin aktarılmasıyla, uygulama yoğunluklarımızla geliştim. Eğitimim süresince son derece interaktif çalışmalar ile kendimi çok özel hissettim, hissettirildim. Eğitim ortamında her şey çok özenliydi. Figen Hanım’ın tanışmamızdan itibaren, tüm eğitim süresince olan içtenliği, koçluğu özümsemiş hali ve her anlamıyla yaşaması, yaşatması benim için hep motive ediciydi. Bu özellikleriyle Figen Hanım rol modelim oldu. Güçlendim, inandım, yaptım. Ne kadar teşekkür etsem azdır. İyi ki varsınız. Halen sevgili mentorüm, koçum… Yaşamım boyunca da olması dileğim…
Koçluk ve NLP değerlerini, yaşadığım her anda, her yerde, tüm iletişimlerimde, kendi iç değerlendirmelerimde hep hissettim. Hissettikçe düşündüm. Uyarladım. Etkilerini ölçtüm. “Koçluk” gerçekten çok etkili bir sistem. İçselleştirme yolculuğumda halen ilerliyorum. Uyguluyorum. Seviyorum. Benim için zaten önemli olan kişisel gelişim, iletişim, insani değerlerin paylaşımı, daha da önem kazandı. Farkındalığım daha da arttı. Tüm kazanımlarımla çevreme faydalı olmak, tecrübeleri paylaştıkça, karşılıklı insani değerler kazanmak, kazandıkça hayatımın anlamının artması en güzel yanı.
Şimdi; değeri günden güne artan, güzel-etkili “koçluk sistemi”nin içinde olma, hizmet etme zamanı! Keyifle…
Tüm ID Danışmanlık grubuna sonsuz sevgi ve saygılarımla…"

Nigar Erden CİNAŞ
Endüstri Müh./ ESKİŞEHİR

---------------------------------------------------------

Sevgili Koçum,

Kasım ayından bugüne hayatıma kattıklarınız, geliştirmeye başladığım yönlerim, geleceğe dair daha güvenli olmam konusunda yardımlarınız ve sayamadığım birçok güzel şey için teşekkür ederim..

Kısaca hayatımdaki değişiklikleri aktarmak isterim.

İlk olarak BEN’ i keşfettim, BEN’le yüzleştim aslında, her şeyin sorumluluğu başkalarına bağlayan, olan ya da olamayan şeyler için hep kaygılanan ve bunları değiştirmek için harekete geçmeyen bir EMEL’le tanıştım. Tanıştığıma memnun olmadığım EMEL’i değiştirmeye karar verdim. Bir uçurumdan düştüm önce çakıldım yere hızla, kızdım kendime hayatıma başkalarının kararına bıraktığım için, hareketsizliğim için, çok şey için aslında… Sonra durdurdum kendimi yeni baştan doğdum ve harekete geçtim. Dinlemeyi zaten çok severdim, şimdi doğru dinliyor olabilmek, insanlarla iletişim kurmanın küçük bağla bile kolaylıkla sağlanabileceğini bilmek, doğru adımları atabilmek güçlü kılıyor insanı, mutlu ediyor. Mutluyum, çalışıyorum, çaba harcıyorum ve beni olumsuz etkileyen şeylerden uzak duruyorum ya da onları durduruyorum.

 Şimdi hedefler koyuyorum kendime, sizin de bildiğiniz gibi ilk hedefim İnsan Kaynakları Müdürü olabilmek. Bu hedefim için MEB onaylı İnsan Kaynakları Uzmanlık eğitimine başladım, eğitimin tüm basamaklarını ilgiyle dinliyor ve firmama uyarlayacağım zamanların programını yapıyorum. Uygulamaları hayata geçirdiğimde hem firmamı,  hem de birimimi öne taşıyacağımı düşünüyorum. Bugünümü huzursuz etmiyorum artık, gelecek kaygıları değil umutları olan bir bireye dönüşüyorum.

Ve şimdi Sevgili Koçum, yukarıda da belirtiğim gibi bana bu farkındalıkları kazandıran size ve Koçluk sistemine olan güzel dileklerimi iletmek istiyorum. Sizin bana tuttuğunuz aynalar sayesinde bugün bunları yaşıyorum. Yazarken fark ediyorum ki sizi kendime örnek model alıyorum. Tarzınız, insanlarla olan iletişiminiz, ışığınız, güzelliğiniz… Sizi tanıdığım için çok mutluyum. Her şey için tekrar teşekkür ediyorum.

EMEL KARAKOL

------------------------------------------------------------------

                 Merhaba Figen Hanım,

            Almış olduğumuz eğitimle ilgili size şunları söyleyebilirim;

Öncelikle Eğitim sürecinin başından itibaren gündelik iş hayatımda çevremdeki oluşumları daha dikkatli gözlemleyebildim. Ve bu oluşumlarda iletişimin ne kadar önemli olduğunun farkına vardım. Ayrıca bu oluşumların içindeyken de dışarıdan bakarak kendimi izleme şansım da oldu. Kendi hatalarımı eksikliklerimi görebildim.

 Günlerin çok çabuk geçtiğinden yakınmayı bıraktım ve zamanımı kendime fayda sağlayacak şekilde planlayarak daha verimli hale gelebileceğini gördüm.İş arkadaşlarımı daha dikkatli dinleyerek ve onları anlamak adına sorular sorarak daha sağlıklı iletişim kurabildim.Kendi iyilik halimi keşfederek motivasyonumu yüksek tutabilmeyi, ve kendi yetkinliklerimi daha etkili kullanabildiğimi gördüm.Ulaşmam gereken hedeflere ve çözümlere daha doğru bir şekilde odaklanıp, mümkün olan en kısa yoldan çözüme ulaşılabildiğini gördüm. Fikirlerimi ve hislerimi daha sağlıklı bir şekilde anlatabilmeyi, eleştirilerimi muhataplarıyla doğru şekilde paylaşabilmeyi keşfettim. Aynı zamanda öz eleştiri yapabilmeyi ve bu özeleştiri doğrultusunda kendimde aksayan yönleri kabul ederek ve bunları düzeltmek için harekete geçebilmeyi başardım.

 Bu eğitim sürecinin bizim için keyifli fakat bir o kadarda zor olduğunu söyleyebilirim. Her şey için teşekkür ederim.

KEZBAN YILDIZ

---------------------------------------------------------------------

                               Merhaba Figen hanım,

 Kendimle ilgili…

 En iyi olma, sürekli her şeyi yöneterek kontrol altında tutmaya çalışma derken tam bir mükemmeliyetçi olduğumu fark ettim. İşin enteresan yanı bu özelliğim her geçtikçe ağırlaşan bir yüktü sırtımda ve ben bunun farkında değildim.

Bazen unutmak, bazen umursamamak, bazen gülümseyip kabullenebilmek sırtımdaki ağırlıklardan kurtulmanın tek yoluyken ben her zaman daha iyisini yapmaya, en mükemmel sonucu çıkarabilmeye odaklandım. Kendimi zorladıkça zorladım, üzdükçe üzdüm, enerjimi ve vaktimi israf ettim. Çıtayı her gün biraz daha yükselttim. Başardıkça kendime rakip oldum..

Aman Allah’ım şu anda yazarken bile yorulduğumu hissediyorum, neler yapmışım ben kendime böyle 

 Vazgeçtim mi, henüz değil. Henüz boşuna taşıdığım yüklerimden kurtulamadım ama kendim adına çok büyük bir adım attım. Fark ettim. Ne yaptığımı, ne taşıdığımı, hayatımda neler olup bittiğini fark etmeye başladım. Gerisinin artık çok daha kolay olacağına inanıyorum.

2013 yılını reform ilan ettim Figen hanım.  Bu yıl iş hayatında en mutlu olmaya ve en başarılı olmaya karar verdim. (İçimdeki mükemmeliyetçilik yazdırdı bunları sanırım.) Düzeltiyorum.

Bu yıl iş hayatımda çok mutlu olmaya ve başarılı olmaya karar verdim. Çalıştığım yeri güzelleştireceğim, insanlara takılmayacağım..

 Her şey çok güzel olacak ..

 hafta görüşürüz yine ama yeri gelmişken paylaşmak isterim.. Size katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.

Görüşmek üzere..

 İyi Çalışmalar

 Ş.Aydın

---------------------------------------------------------------------

Figen Hanım Merhaba ,

  Firmamızda yapılan koçluk eğitimleri sayesinde iletişimin sırlarını karşımızdaki  insana  nasıl  davranacağımızı yaptığım yanlışları öğrendim.  Net olmak gerekirse eğitime başladığımdan bu yana kendimde çok büyük farklılıklar göremiyorum yalnız kendimi yavaş yavaş kontrol edebilmeye başladım ve bununla birlikte çevremdeki insanlardan da olumlu tepkiler alıyorum. İleride sevmediğim özelliklerimi ve DUR demeyi sizin sayenizde başaracağıma inanıyorum. Eğitimlerde aldığımız  teknikleri uyguladığımda hepsinin faydalı olduğunu gördüm ve ihtiyaç olduğu durumlarda  kullanıyorum ve eskiden aldığım tepkileri almıyorum. yalnız eğitim alan diğer arkadaşlarımda göze çarpan bir değişiklik göremedim.

 İyi Çalışmalar.

               MERVE SERTAN

-------------------------------------------------------------------

                       

Merhabalar

Koçluk eğitimi hakkında düşüncelerim ; eğitim bana ,  olmak istediğim kişilikte, olduğumu zannedip te, asıl olmam gerekeni, olamadığımı gösterdi

(Figen hanım)o gülen yüzüyle herkesin hayatına mutlaka girmeli.

 Her şey için teşekkürler.

 AYFER OKYAY

---------------------------------------------------------------------

Koçluk süreciyle ilgili;

Benim için çok verimli geçtiğini düşünüyorum;

Kendi eksik yanlarımı; değiştirmem gereken yanlarımı;

 veya devam etmem gerekenlerin farkına vardım diyebilirim.

Özellikle dinleme konusunda;

 Biraz daha kendimi durdurmam gerektiğini; çok hızlı düşünme durumumu frenlemeyi;

Ön yargılı davranmayıp cümlenin tamamını beklemem gerektiğinin farkına vardım.

 Ve hamburger tekniğinin hem özel hayattım da hem de iş hayatımda çok faydalı olduğunu söyleyebilirim.

 Bunu kullandım ve kullanmaya devam etmeyi planlıyorum .

Hedefler konusunda da beni cesaretlendirdiğiniz için teşekkür ederim.

MERAL YARAT

--------------------------------------------------------------------

Merhaba Figen Hanıııımmm 

Sizinle başlayan 3.5 aylık bir süreç bitiyor LKoçluk eğitimi, farkında olduğum olmadığım, doğru yanlış birçok davranışımızı kendi kendimize çözebilmeyi, olaylara farklı açıdan bakabilmeyi öğretti bize…

Sizin gibi profesyonel bir koç ile çalışmak onur vericiydi. Konuşması, yaklaşımı, davranışları, eğitici özelliği ve güzelliği ile örnek alınması gereken bir koçsunuz. Aynı zamanda derin bilginiz ve mütevaziliğinize hayran kaldım.

Teşekkürler

 İyi çalışmalar

NAZAN DURMUŞ

---------------------------------------------------------------------

Başarı,mutluluk,huzur beyninden gelir.İnsanın karakteri,kararları,kaderi kafasında şekillenir.Bazıları baştan kazanırken,bazıları 'kafadan' kaybeder! Aklın makinesi olan beyin herkese 'bedava' veriyor! çoğumuz onu nasıl çalıştırmak gerektiğini öğrenemiyoruz.Oda kafamızın içinde,kafasına göre çalışıyor! Üreti duygu ve düşüncelerin sonucunu ise biz yaşıyoruz. Biz onu kullanmassak da o bizi kullanmaya devam ediyor. Ne düşüneceğimizi,ne yapacağımızı belirliyor. Bunları düşünürken uluslararası koçluk şirketine İD 'ye gittim ve Figen Öztürk hanımla tanıştım. Koçluk eğitimi almaya karar verdim. Aldığım eğitimlerde Figen hanım bana kendimle nasıl daha uyumlu olcağımı,içimde doğan duygulara,sezgilerime ve derindeki saklı olan gücüme nasıl erişebileceğimi ve onlara nasıl güvenebileceğimi, hayatta gerçekten istediğimi nasıl bulcağımı ve onu nasıl gerçekleştirmek için ne yapacağımı Figen hanımdan aldığım eğitimler sayesinde öğrendim.Bir koçunuzun olması kendinize yatırım yapmanın en iyi yoludur.Sevgili koçum Figen hanım sizleri çok seviyorum sizin sayenizde hayatın gerçek anlamını öğrendim.

Hiç gerçekten bir öğretmeniniz oldu mu? Sizi saf ve yontulmamış bir müchevher gibi görüp,bilgelikle onurlu bir ışıltıya dönüştürmek isteyen? Eğer böylesi öğretmenlere ulaşan yolu bulacak kadar talihiniz olursa,dönüş yolunu bulacak kadar da talihiniz olacaktır.İşte bu Figen Öztürk'tür ! Sizleri çok seviyorum ve çok teşekkür ediyorum.

 Ezel Emel EFE

---------------------------------------------------------------------

''Eğitime başlamadan önce hayatımın maratonunun ipini göğüsleyeceğim günü beklerdim hep.Ancak koçluk bana fark ettirdi ki ne bir ip varmış önümde ne de doğru yöne koşuyormuşum.Şimdi nerede olduğumu ve nereye varmak istediğimi biliyor, koçluk ve NLP sayesinde kendi stilimde koşuyorum.''

 Çok teşekkür ederim Figen Hanım öncelikle size,ID'ye,Deniz Bey'e ve sevgili Seline..

Ufuk Işıl Kalkan

---------------------------------------------------------------------

Eğitim merak ettiğim Koç’luk ile tanışmamı sağladı. Kendimi ve diğerlerini daha iyi anlamamın ve tanımanın yanısıra, etrafıma daha fazla yardımcı olabilme potansiyelini görmek beni oldukça heycanladırdı. ID ye ve Sevgili koçum Figen Öztürk e böylesine etkin bir öğrenme ortamı hazırladığı ve yol gösterdiği için teşekkür ederim.”

Ahmet Saygın

IK Müdürü/Bursa

---------------------------------------------------------------------

Profesyonel Koçluk eğitimini almak gerçekten çok güzeldi. İlerde koçluk yaparken bu programda öğrendiklerimin bana çok yardımcı olacağını düşünüyorum.  İçerik çok genişti ve konular birçok bilgi içeriyordu. Kendim hakkında hiç bilmediğim ve beni çok daha pozitif yapacak bir çok durumu bu eğitim sayesinde öğrendim. Teşekkürler.

Aslı Yavuz

Öğretmen/Bursa

-----------------------------------------------------------------------

Profesyonel Koçluk Programi son derece ögretici ve gelistirici bir egitimdi.Figen Hanım  konusunu çok içsellestirmis, özümsemisti. Tüm birikimlerini cömertçe paylasti. Kendim  hakkinda farkindaligim artti. Koçlugun “çok basit” ve “kurallara dayanan” çok da kolay olmayan bir is oldugunu gördüm. Kurumlarda yetkin kisiler tarafindan mutlaka uygulanmasi gerektigini ve kurumun performansini ve verimliligini artirmada çok önemli bir rol oynayacagini düsünüyorum. Tesekkür ederim

Aynur Tetik

Pazarlama Direktörü/Ankara

--------------------------------------------------------------------------

Koçluğun sürecini ve güçlü soru sormanın önemini anladığımı düşünüyorum. Koçluk süreci ve prensibleri ile ilgili farkındalığım ID Koçluk eğitimi sayesinde arttı. Bu sayede arkadaşlarımla tecrübelerimi paylaşma imkanına sahip oldum. Kendim hakkındaki farkındalığımın arttığına inaniyorum. Herşey için çok teşekkür ederim. ID Uzman kadrosuna sevgiler.

Ayşe Tomruk

Öğretmen/Bursa

--------------------------------------------------------------------------

Eğitimden önceki beklentim,eğitime uyumsuz kişilerin gelebileceği ve kalabalık olduğumuz için eğitim ne kadar iyi verilse bile çok fazla yararının olamayacağını düşündüm.

 Bununla birlikte eğitime geldiğimizde yararını göreceğimi anladım.Eğitim bittikten sonra ise bu düşüncemin ne kadar doğru olduğunu anladım.

 Deniz bey in bize kattığı bir çok şey oldu.Evet belki satış konusunda deneyimliydik.Ama neyi nerde ve ne zaman yaptığımız konusunda pek fazla bilgimiz yoktu.İyi bir satıcı nasıl olmalı,en önemlisi karşımızdaki kişiyi algılayıp,onun düşüncelerine uygun davranıp,onun benliğinde satışı gerçekleştirmem gerektiğini, anladım.

 Müşterilerimizle gerek görsel,gerek işitsel,gerek dokunsal olarak davranmamız gerektiğini ve bununla birlikte beden dilimizle de uyumlu bir şekilde diyolog kurmamız gerektiğini anladım.

 Bu eğitim gerçekten benim için çok faydalı oldu.

AYSEL KAYA

KERAMİKA A.Ş/KÜTAHYA

--------------------------------------------------------------------------

Koçluğu ikinci kariyer olarak hedefleyip bu yönde ilerlemeye karar verdikten sonraki en önemli adım bu çok özel mesleğin eğitimini nereden alacağımı belirlemekti. Araştırdığım pek çok saygın isme aklımda şu kriterlerle yaklaştım; eğitim teoride kalmayıp yaşamımın içine işlemeliydi, bana pratik yapma imkanı sunmalıydı, sonradan koçluk için vazgeçilmez olduğunu öğrendiğim esneklik, tutkulu yaklaşım, motivasyon, hedefe dönük ilerleme ve sürekli öğrenerek gelişme öğelerini kapsamalıydı, ve en önemlisi, bana yeni kariyerim için “el verecek” kişiyi yani eğitmenimi uyumla benimsemeli ve sevmeliydim.

Firmanız tüm bu kriterleri fazlasıyla karşılamakla kalmadı, koçluk yolculuğumda bana verdiği destekle ikinci kariyerimin mimarı oldu. Bu kararı verdiğim için kendimi her gün kutluyorum. Koçluk yolculuğumda hiç yalnız olmamanın verdiği güven ve eğitimimin sağladığı yüksek donanımla nice yaşamlara fayda sağlamak amacını sürdürürken, firmanıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Yaşamlarımızın kesişmediği paralel bir evreni hayal bile edemiyorum!

Beril Atakul

Ekonomist/Yaşam Koçu (MCC)

-------------------------------------------------------------------------

Detayli bilgi, koçlugun ne oldugunu, nasil çalistigini ve neden ihtiyaçimiz oldugunu ögrendim. Baskalarina koçluk etmenin ne kadar harika bir duygu oldugunu ve etki ettigini gördüm. Hersey için tesekkürler.

Beril Demir

İşletme/Banka/İstanbul

-------------------------------------------------------------------------

‘Her şey düşüncede başlar.’

Sevgili koçum Figen Öztürk ile sınav kaygısı yaşadığım sürecimde tanıştım.Enerjisiyle göstermiş olduğu ilgi ve desteğiyle beni çok büyüledi. Koçumla beraber yaptığım çalışmalarımdan inanılmaz keyif aldım.

Gelişme gösterdiğim bu çalışmalarımızın sonucunu beraber izleyerek gelen sonuçtan çok mennun olduk. Her şey gerçekten mükemmel olmaya başladı ve pek çok şey öğrendim. Her şeyden önemlisi KENDİME GÜVENMEYİ ÖĞRENDİM.

Yaptığımız bu çalışmalarda hayatımda ki sınavlarda heyecan, panik yapmadan kendime tam güvenimle ve başarımla yenebileceğimi öğrendim.En önemlisi nasıl uygulamam gerektiğini.Çok teşekkür ederim sevgili koçum.

Sizin bana olan güveninizi bilmek  gerçekten paha biçilemez. Unutmadan beni sizinle ve ID Danışmanlık ve Koçluk hizmetleri ile tanıştıran Sevgili Doktorum Alper Özkutlu’ya teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki varsınız.

BERNA YAVUZ

-------------------------------------------------------------------------

ID danışmanlığı internet üzerinden buldum. Site beni çok etkiledi. En çok da mezunların görüşlerinden etkilendim. Doğru adresi bulduğuma inandım ve firmanızın kapısını çaldım. Sizinle yüzyüze görüştükten sonra doğru yolda olduğuma bir kez daha inandım. Bir süredir hayatım ve geleceğim hakkında kararsızlıklar yaşıyordum. Mevcut durumumdan tatmin değildim. Kuşkusuz bir değişikliğe ihtiyacım vardı, fakat bunun nasıl olacağına dair bir fikrim yoktu. Hayatımı ve geleceğimi düşündügümde önümde bomboş bir resim vardı. Kendime inancımı ve hayallerimi kaybetmiştim. Bu duygular içinde çaldığım kapıdan daha aynı gün büyük umutlar ve hayallerle çıktım. En önemlisi kendime verdiğim değer ve inancım artmıştı. Sadece bir görüşme, hepsi bu... Sihirli bir değnek değdirmişti sanki bana... Birden bire önümde uzanan uçsuz bucaksız boş çerçeve dolmaya ve renklere bürünmeye başladı. Eğitmenimizin bana yansıttığı pozitif enerji vasıtasıyla hayatımın resmini çizdim. En önemlisi mutluluğun resmini çizdim. Siz mutluluğun resmini çizebilirmisiniz? Ben artık rahatlıkla çiziyorum. Eğitmenimiz bana hayatımı, bana BEN'i armağan etti. Mucizelere inanmazdım. Artık inanıyorum. O benim hayatımdaki en büyük mucizelerden biri... Şimdi bir yaşam koçuyum. Firmanızın bana verdiği hediyeyi tüm insanlarla paylaşmak istiyorum. Bu arada eğitimime devam edip eğitmenlik sertifikalarımı da alarak kendimi daha da geliştirme yolunda yürüyorum. Hatta koşuyorum.

Buket Özen

İngilizce Öğretmeni ve Yaşam Koçu (MCC)

-------------------------------------------------------------------------

Hersey için tesekkür ederim.Koçluk muhteşem bir dönüşüm.

Cemil Öztürk/Kariyer Merkezi Direktörü

-------------------------------------------------------------------------

Firmanız ile iş arama sürecimde tanıştım.Kariyer Koçluğu hizmeti almayı hedefliyordum ,iki seans sonunda koçluğun profesyonel olarak yapsam da yapmasam da hayatımın tüm alanında işime yarayabileceğini fark ettim.Bugün sertifikalı bir koç olarak kurumsal projelerde çalışıyorum,bana böyle bir pencere açtığı için firmanıza çok teşekkür ederim.

Dilek Özgen / İstanbul

Certified Coach

-------------------------------------------------------------------------

''Koçum Figen Öztürk uluslararasi koçluk egitim modülünü, deneyimlerini Türk kültürüne adapte etmekte oldukça hizli ve basarilı.”

Dilek Sevim

İK Direktörü/İstanbul

--------------------------------------------------------------------------

Farkindaligi arttiran,  iç yolculugumu gerçeklestiren, sorgulayan, ögreten keyifli bir yolculuk yasadim. Koçum Figen Öztürk e degerli paylasimlari ve katkilari için çok tesekkür ederim

Elif Dağ

İlaç Sektörü/Bursa

--------------------------------------------------------------------------

Ben daha önce bunun gibi ve buna benzer bir eğitim  almadığım için buraya gelmeden önce açıkçası çok fazla bir fikrim yoktu.Daha önce böyle bir eğitim almış olsaydım karşılaştırma olanağım olabilirdi.

Sadece aklımda olan tek şey sıkıcı geçeceğiydi.

Ama düşündüğüm gibi olmadı.Gayet zevkli bir eğitim süreciydi.Daha önceden aslında uyguladığımız yöntemleri farkına varmamızı ve bundan sonra bilinçli olarak uygulayacağımız hale geldik.

Eğitmenimiz Deniz Bey den de çok memnun kaldık.Bizi hiç sıkmadan uygulamalarla bize pozitif bir hayali gerçek kılarak konuları anlattı.Bu da bizim için çok yararlı oldu.Daha iyi algılayabilmemizi sağladı.

Bundan sonraki satış aşamalarında artık uygulayacağım yöntemleri öğrenmiş olduk ve bunu daha da ilerletip uygulamalarla pekiştirdiğimizde çok daha başarılıı olacağıma inanıyorum.Bu tür eğitimlerin devamını da görmek isterim.

EMİNE ÇALIŞKAN

KERAMİKA A.Ş/KÜTAHYA

--------------------------------------------------------------------------

Eğitimin her anı kendimi yeniden keşfettiğim ve yıllarımı ne kadar gereksiz işlerle doldurduğumu fark ettiğim  bir deneyimdi.Kendimi yeni doğmuş gibi hissediyorum.Şu andan sonra yaşayacağım her saniye benim için çok değerli.Bana beni hediye ettiğiniz için sizlere teşekkürü borç bilirim.

Bu arada eğitmenimizin eğitimden sonra da takipçi olması başarısını artırıyor.Burada her şey var. Eğitim,koçluk,kariyer,danışmanlık,iş tasarımı,insan,dostluk…

Sevgiler

Esra İşbilir / İstanbul

Life Coach

--------------------------------------------------------------------------

Kişisel gelişimin insan hayatında ne kadar büyük değişiklikler yarattığını keşfettiğim günden beri bu konuda araştırmalar yapıyordum. Bu çalışmalar sırasında insanın başarısının, mutluluğunun, hedefinin önünde yine insanın kendisinden başkasının durmadığını fark etmek oldu.

Bu andan sonra hayatıma  insanların gelişim ve değişim süreçlerinde kendi önlerinden çekilmeleri ve hedeflerine ulaşmaları yolunda onlara destek olarak devam etmek istediğime karar verdim.

Bu süreçte Yaşam Koçluğu kavramı ile tanıştım. Yaptığım araştırmalar sonucunda ancak firmanızın çatısı altında profesyonel bir yaşam koçu olabileceğimi gördüm.

Bugün geriye dönüp baktığımda ne kadar doğru bir karar verdiğimin farkına varmanın haklı gururunu yaşıyorum. Firmanız ile tanıştığım günden beri hayatım harika bir şekilde değişti ve gelişti.

Firmanızın ne kadar profesyonel eğitimcilerle çalıştığını anlamak için çok değerli eğitimcimiz FİGEN ÖZTÜRK’ü tanımak yeterli. Figen Hanım bütün katılımcılarla herbirimiz tek katılımcıymışız gibi özel olarak ilgileniyor. Engin bilgi birikimini ve deneyimlerini bizimle zevkle  paylaşıyor. Ayrıca hedefimize giden yolda eğitimci kimliğinin yanı sıra koç kimliği ile de bizlere destek vermeye devam ediyor.

Artık hedefim sadece profesyonel bir koç olmak değil firmanız bünyesinde profesyonel bir koç olarak yer almak.

Değerli Hocam Figen Hanım bana kattıklarınız, desteğiniz, ilginiz için çok teşekkür ediyorum.

FEHİME CİVLEZ

--------------------------------------------------------------------------

Yaşam Koçluğu eğitimimi mükemmel bir şekilde tamamlayıp usta bir koç olarak sahaya inmeye hazırlandığım dönmede aldığım NLP Pratisyen eğitimi koçluğuma çok fazla katkı sağladı.NLP teknikleri sayesinde danışanlar kendilerindeki her türlü durumu objektif bir şekilde değerlendirebiliyorlar. Böylece kendileri ile tanışma süreci içine çok daha kısa sürede giriyorlar. Ayrıca NLP kişilerin geçmişinde onları etkileyen, hedefine ulaşmasına engel olan durumların da ortadan kaldırılmasına olanak tanıyor. NLP’nin varsayımları ve başarı ilkeleri kişinin hızla davranış değişimine giderek hedefine daha hızlı adımlarla ulaşmasına olanak sağlıyor.NLP sağladığı bu yararlar ile koçluk sürecinin çok daha hızlı sonuç vermesine yardımcı olan harika bir sistem.Bütün bunların yanı sıra NLP tekniklerini günlük hayatımda da uyguladığımda harika sonuçlarla karşılaşıyorum. NLP koçluğumu olduğu kadar kendi kişisel gelişimimi de çok olumlu yönde etkiledi.NLP Pratisyen eğitimimi de koçluk eğitimimin devamı olarak ID çatısı altında ve Sayın Figen ÖZTÜRK’ten aldığım için çok mutluyum.Bundan sonra da firmanız ve çok değerli eğitmenim Figen Hanım’ın hayatımda her zaman varolmasını diliyorum ve bunun için elimden geleni yapıyorum.

Fehime Furuncu/Eskişehir

Life Coach&NLP Pratisyeni

--------------------------------------------------------------------------

Sevgili Figen ÖZTÜRK

Neden Koçluk merkezindeydim bilmiyordum.Şimdi beni buraya çeken duygunun ne olduğunu biliyorum.

Sezgilerim.

Öncelikle beni bu doğru adrese yönlendiren sezgilerime minnettarım.

Değişim önce kendimde başladı,hergün başka bir keşif.Bildiklerinizi paylaşmadaki cömertliğinize hayranım.

Herşey için Teşekkürler...

--------------------------------------------------------------------------

ID ye, kendime  6 gün ara verip, farkındalıkla beni tanıştırdığı için teşekkür ederim. eğitimde ;öğrendiğim uluslararası düzeyde teknikler ile iş ve özell hayattaki mutluluğumun artacağına  inanıyorum.

Sevgiler

Filiz Cambaz/Bursa

--------------------------------------------------------------------------

Koçluktan bekledigimden çok daha fazlasini aldim.  Biliyorum ki ulasmak istedigim amaçlar için müthis bir araca, kendime, sahibim. Bu program boyunca gelistirdigim koçluk becerileri simdiden upuzun bir yol katetmemi sagladi.Koçum Figen Öztürk e Teşekkürlerimle.

Filiz Yılmaz

Üst Düzey Yönetici asistanı/İstanbul

--------------------------------------------------------------------------

ID danışmanlıkla yapmış oldugumuz eğitim programı satış ekibi için çok faydalı olduğunu düşünüyorum sadece satışların artması için degil günlük yaşantımızda da büyük katkıları olan bir egitimdi.

ilerleyen zamanlarda çalışmaya devam edilirse ne gibi bir egitimle karşılaşıcagımızı sabırsızlıkla bekliyorum. Özelikle kişisel imaj  egitim beklentilerim arasında. :)

Fırat uslu

---------------------------------------------------------------------------

Bir yonetim danismani ve egitmen olarak katilimciya faydali bilgiyi  zihnine aktarmanin ve kullanmanın son derece tecrube gerektiren bir durum oldugunu biliyorum.Figen Öztürk ün bu konudaki tecrubeleri ve mukemmel tutumlari, egitimin basarisini getiren onemli nedenlerdi.Surecten ogrenmek ve zenginlesmek cok guzeldi,bir kere daha tesekkur ediyorum

Funda Kartal

Eğitmen/Bursa

----------------------------------------------------------------------------

Öncelikle böyle bir eğitime tabii tutuğunuz için yöneticilerime teşekkürlerimi bir kezde yazılı olarak bildirmek isterim.

Profesyonel şirket ve profesyonel koçlardan kusursuz bir eğitim aldık,kusursuz diyorum ki aldığımız eğitim boyunca kusur aradım ama bulamadım.

İlk tesisimize geldiklerinde bizi tanımaya çalışıp kendi beğenmediğimiz yönlerimizi bulmamızı sağladılar ve bence çok ta etkili oldu.

Hatalarımızı anlaya bildiysek tekrarlamamaya çalıştıysak gerek özel hayatımız gerek iş hayatımız için değeri biçilmeyecek bi armağan!İşimiz halklar ilişkiler olduğu için bu tarz eğitimlerin kendimizi geliştirmek için güzel bir fırsat olduğuna eminim.Alınan eğitimi uygularsak çok güzel yerlere gelirken önümüzü açacagına inanıyorum.

Tesisin bu tarz eğitim proğramlarına önem verip tekrarlanmasını istiyorum ve olacağına inanıyorum.Mesleğimizde belki çok iyi olabiliriz ama karşımızdaki insanla iletişim kuramıyorsak çok iyi ve profesyonel olmamız bence bir işe yaramayacaktır.Kişisel gelişim eğitimleri için sabırsızlıkla bekliyorum. İyi çalışmalar

GÖKAY SÖZBİR

-----------------------------------------------------------------------------

Farkındalık,etkili iletişim becerileri,hedef ve strateji oluşturma,vizyonu yönetme, sınırların dışında düşünme…bu eğitim sırasında kazandığım becerilerden birkaçı.En önemlisi de bana tekrar kendimi kazandırmanız idi. Henüz birinci adımımı attım ama izinizdeyim.Teşekkürler.

Gökhan Serttaş / İstanbul

Kimya Mühendisi

-----------------------------------------------------------------------------

Sayın yetkili,

Firmanızdan almış olduğumuz eğitimler sonucunda iş yaşamımdaki,özel hayatımdaki bir çok görmezden geldiğim hatalarımın farkına varıp düzeltme yollarını gördüm.

İşletmede görevim gereği tüm personelle tek tek görüşme imkanım oluyor.En sıkıntılı,en problemli dönemlerde duygusal olmadan,akıl vermeden soru sorarak kişiyi anlamayı ve kendi doğru yolunu kendi bulmasını izlemek bana keyif vermeye başladı.

İlk defa karşılaştığım bir bireyle öğrendiğim teknikleri uygulamak ise aslında en özeliydi.Öncelikle zihnimde cevaplar hazırlamadan onu dinlemek bakışlarından konuşmalarından seçtiği kelimelerden ufak analizler yapmak vücut duruşumu bile ona göre ayarlamak ve bunu kontrollü bir robot gibi değil son derece uyumlu bir şeklide yapmak tüm görüşmelerime ayrı bir başarı kattı.

Hafta içi bir kurumda yaptığım bir görüşmede tesisimiz için sunum yaparken içlerinden bir bayanın sunum ve sohbet sonrasında koçlukla hiç ilgilendiniz mi sorusu beni çok şaşırttı.Bende katılmış olduğum bu kısacık eğitimden gururla bahsettim.Kendiside şuanda profesyonel anlamda eğitim aldığını söyledi ve bununla ilgili benimde bir eğitim aldığımı fark etmiş.Aslında beni bu bayanın fark etmesinden çok kalabalık bir gruba sunum yaparkenki rahatlığım göz temaslarımı hep doğru kurmam ve sunum sonundaki satış başarım daha da çok mutlu etti.

Temel eğitimleri aldığımız ve sadece bir başlangıç olarak kabul ettiğimiz bu eğitim şahsıma çok artı getirdiğine inanıyorum.Tesis içerisinde ekip arkadaşlarımın da bu eğitimden nasıl mutlu olduklarını hep gözlemledim.Ama tabi ki mutlu olmak değil bunu hayata geçirmek çok önemli.İşte bu konuda biraz eksiğiz.Tekrarın ve pratiğin çok önemli olduğu bu eğitimde ilk günkü etkiyi her zaman gözlemleyemiyorum.

Id danışmanlık ,Club Çok Yaşa için son derece doğru bir tercih olmuştur.Kurumsallığa atılan ilk adımı sizin gibi bir firmayla gerçekleştirmek bizim en büyük şansımızdı.Devam edecek uzun bir yolumuz olduğunu biliyorum.Sevgili Figen Hanım ve Deniz Beyin bizlere olan ilgisi ve üzerimizdeki olumlu etkileri ıd koçluk merkezini başarılı bulmama sebep olmuştur.

Saygılarımla

Gözde BALABANOĞLU YILMAZ

Club Çok Yaşa İşletme Müdürü

-----------------------------------------------------------------------------

Zamanın degeri benim için çok büyük. Harika atmosfer, egitmenlerin yarattigi harika örnekler.. Ben ve ekibim koçluga ilk adimlarimizi atarken yanimizda oldugunuz,sabriniz için tesekkür ederim.  Ögrenme hiç bitmeyen bir süreç.

Hakan Güleç

Doktor/İzmir

-----------------------------------------------------------------------------

Uzun süren araştırmalarım sonunda, ID ile beraber bu yolculuğa çıktım ve eğitimine katıldım. Eğitimin içeriği ve sunuluşu oldukça tatmin ediciydi.Figen Hanım deneyimli ve çok destekleyiciydi. Kafamdaki bütün soruların cevabını alabildim ve yeni fikirleri büyük bir şevk ile öğrenme fırsatına sahip oldum. Bu yeni sayfa için ID ye ve Figen hanıma  teşekkür ederim.

Hasan Öztürk/Bursa

-----------------------------------------------------------------------------

Çok degerli, pratigi güçlü, geri bildirimleri dogru ve yardimci bir egitimdi. ID  Koçluk Merkezinin Koçluk eğitiminin çok iyi tasarlanmis olmasi, iç dünyamızı ortaya çıkarması ve benimle ilgili varsayim, takdir etme, gibi önemli faktörleri disari çikarmada çok önemliydi. Hersey için tesekkür ederim.

İbrahim Öztürk

Makine Mühendisi/Kocaeli

-----------------------------------------------------------------------------

 Hayati kolaylastiran pek çok öğrenimim oldu, degerlerimizle ve önce kendinden baslayarak digerlerine yardim etmekle ilgili. Bilinçli iletisim adina son derece faydali bir program. Muhtesem egitim için tesekkürler.Koçum Figen hanım a ayrıca Teşekkürler.

Levent Aydın

Eczacı/İstanbul

----------------------------------------------------------------------------

Öncelik olarak bize böyle bir eğitim almamızı sağladığınız için ben kendi adıma teşekkür ediyorum.ID Danışmanlık ile yaptığımız eğitimler benim için çok olumlu geçti.Kendimce almış olduğum kararları sürekli erteleyen biriydim ama eğitimle birlikte aldığım kararları ertelemeden ve üstüne düşerek aynı zamanda araştırarak gerçekleştirmeye çalışıyorum. Kendimi tanımamı ve keşfetmemi sağladı.Bilmediğim yönlerimi eğitim sayesinde görmeye başladım. İnsanlarla iletişimim dahada kuvvetlendi.Artık insanlarıı anlayarak ve dinleyerek konuşmaya başladım. Çünkü bu eğitimden önce insanları dinlemediğimi farkettim. Aynı zamanda kendime güvenimin arttığını ve sabretmeyi daha anlayışlı olmam gerektiğini anladım.

Teşekkür ederim.

Mine İrtem

-----------------------------------------------------------------------------

Egitim kisisel farkindaligim açisindan bende bir çok fikir yaratti. Egitimciler çok birikimli, bizimle tüm deneyimlerini paylastilar.

Murat Yılmaz

Proje Müdürü/Ankara

-----------------------------------------------------------------------------

Yaşam Koçluğu firmanız ile tanışmadan önce de ilgi duyduğum bir alandı. Yaptığım araştırmalar doğrultusunda  kendi karakterime uygun gördüğüm bir alandı. Fakat bu mesleği uygulayabilmek için ciddi bir müşteri portföyümün olması gerektiği kanısındayadım.

Gıda Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra birkaç iş tecrübemin ardından yapmak istediğim mesleğin bu olmadığına karar vermiştim. Çok büyük şans eseri şu an çalıştığım yerde Beslenme danışmanı olarak işe başlamıştım.Yaşam koçluğu hizmetinin de çalıştığım yerin bünyesinde bulunması gerektiğine dair Yönetim kurulu ile görüşmemden sonra yönetimin de bu işe sıcak baktığını ve araştırma yapmamı söylemesiyle  yaptığım araştırmalar ve görüşmeler sonucunda firmanız ve Figen Öztürk tanışmış oldum.

Bundan sonra yeni bir hayatın kapıları benim için aralandı. ALdığım teorik eğitimlerde koçluğu tam anlamıyla anlamaya çalıştım.Koçum ve Eğitmenim Fİgen Öztürk oldukça profesyoneldi. Kendisinin rahatlığı, yakınlığı ve işinde profesyonel olması beni çok etkiledi. Herzaman yanımda olduğunu ve beni desteklediğini hissettim.

Ayrıca aldığım eğitimler beni de olumlu yönde etkiledi. Bu sürecin içersinde olmam bile kendimi artık daha farklı hissettiriyordu. Eğitim sonrasında daha pozitif, insanların ve olayların olumlu yanlarını daha fazla görmeye başlayan, olaylara farklı açılardan bakabilen, daha fazla düşünen, daha sade, ne istediğini ve istediğine nasıl ulaşabileceğini daha fazla düşünen biri olduğumu düşünüyorum.

Uygulama saatlerimi doldurmaya çalışıyorum ve bu süreç için de de çok fazla şey öğreniyorum. Kişilere koçluk yaparken aynı zamanda kendime de koçluk yaptığımı ve kendimde de hala değiştirmem gereken alanlar olduğunu görüyorum.

Örneğin kişilere daha mutlu bir hayata nasıl ulaşabilecekleri konusunda koçluk yapan bir koçun kendi hayatında da mutlu  olması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden çalıştığım her konu üzerinde kendime de koçluk yaptığımı gözlemleyebiliyorum.

Eğitimlerde başarılı rol play yapamamam en çok canımı sıkan olaylar içersindeydi.Eğitmenim Fİgen Hanım bana çok destek oldu. Yapabilmem için destek oldu.

Son olarak koçluk eğitimi için firmanızla  ve Figen Hanımla tanıştığım için kendimi çok şanslı hiisediyorum. Figen hanım benim için çok iyi bir rol modeli oldu. İşini gerçekten seven ve isteyerek yaptığı işte mutlu olan, profesyonel,güçlü,sağduyulu,pozitif,güleryüzlü,zarif  bir rol modeli...

Aldığım koçluk eğitimi ve eğitmenimi bu şekilde tanımlamak içimden geldi. Bu yüzden de buna yaşam koçluğu serüvenim demek istedim.

NAİLAY AY

GIDA MÜHENDİSİ/CLUB ÇOK YAŞA-BURSA

-----------------------------------------------------------------------------

Ögrenme açisindan koçluk deneyimi önemli bir yolculuk.Koçum Figen Öztürk ün  gayreti  süreci tamamlamam açisindan bana çok yardimci oldu. Koçluk yeteneklerim konusundaki farkindaligim artarken, güçlü yönlerimi tanimlamami sagladi. Iyi bir koç olma yönündeki yolculugumda , bu  egitim sürecinde edindigim etkilesim ve ögrenme deneyimini hep hatirlayacagim.

Nalan Yiğit

Certified Coach/İzmir

-----------------------------------------------------------------------------

Kurumsal Koçluk Eğitimi  Programi ögretici ve gelistirici bir egitimdi.

Koç eğitmenlerimiz konularına hakim,deneyimli. Tüm birikimlerini paylastilar.Farkindaligim inanılmaz bir artış gösterdi. Koçlugun hiç kolay olmayan bir is oldugunu gördüm.

Kurumlarda koçluk eğitimi almış profesyoneller tarafından mutlaka uygulanmasi gerektigini, kurumların performansini artirmada çok önemli bir rol oynayacagini düsünüyorum.

Tesekkür ederim

Nazlı YALIN

-----------------------------------------------------------------------------

NLP

NLP  bilim ve sanat dalıdır..

Kişinin kendisinin en iyi versiyonu olması  sanatıdır..

Bu bilim ve sanat dalının öğrenilmesi gereken varsayımlarını öncelikle kendi hayatımızda en etkin biçimde  uygulama yollarını öğrendik..

NLP nin Richard Bandler ve Jhon Grender ile sona ermediğini ve yeni yeni tekniklerle keşfedilecek bir dünya olduğunu kavradık...

Milton Erickson, NLP biliminin modellediği dünyaca ünlü bîr hipnoterapisttir. Beynimizin hikâyelerle kolayca öğrendiğini bilir ve terapilerinde sık sık hikâyelerle anlatır anlatmak istediğini...

İnsanlar soru sorarak düşünür..NLP insanlaın  düşünmesini sağlıyor..

NLP  güçlü bir teknik her türlü sorunu çözmede , gelişimle ilgili bütün alanlarda , insanın olduğu her yerde kullanılabilir...Herkesin mutlu, güçlü,başarılı olması için düşünülmüş bir modelleme dizisidir.

Ayrıca NLP bir ŞANSTIR..

Kişisel farkındalığı  arttırmak , hedeflerine ulaşmak , iletişim gücünü arttırmak , ilişkilerinde mutluluğu yaklamak  , girişimciliğini  geliştirmek , konsantrasyonunu gelitirmek DEğişmek isteyen  herkes NLP ile tanışmalı...

NEBAHAT KARADENİZ

SİYASET-İŞLETME/BURSA

-----------------------------------------------------------------------------

Öncelikle boyle yararli ve gelistirici bir  Egitim verdiginiz icin sizlere Teşekkür ederim. Kişisel gelişim ve kendimizi tanıma acısından yararlı bir egitimdi.Bunda egitimi veren hocalarımızın tabikide Cok büyük bir etkisi var çünkü bizlere kendimizi tanıma fırsatıni verdiler.

Uygulama konusuna gelince öğrendiklerimizi hayata geçirme konusunda kendimde yavaş yavaş olumlu degisimler görüyorum.Kişisel gelisim,kendini tanıma,kisilere davranış sekli,nerede nasıl konuşulması gerektiği calisma hayatinda kisilere davranis bicimi ve öğrendiğimiz birkaç daha temel noktalar icin verdiginiz olumlu yontemler icin tekrar tesekkur ederim.Bu tarz egitimlerin herzaman gerçekleştirilmesini  tekrar isterim.=

Nefize Sayıldı

-----------------------------------------------------------------------------

Etkili ve iyi tasarlanmis bir süreçtii.Koçum konusunda oldukça iyi ve profesyonel bir durus sergiledi. Koçluk, farkindalik, kendini anlama, etkin dinleme ve farkli beceriler konusunda ögrenimlerim oldu. Tesekkür ederim.

Nihal İşler

Finans Uzmanı/Bursa

-----------------------------------------------------------------------------

ID FİRMASINDAN ALMIŞ OLDUĞUM EĞİTİMLERDEN SON DERECE MEMNUNUM.ADI GEÇEN FİRMADAN CİDDİ EĞİTİMLER ALMAYA DEVAM ETMEKTEYİM.

KENDİLERİNDEN İLGİ VE BİLGİLERİNDEN MEMNUN KALDIM.

NİLAY AY

-----------------------------------------------------------------------------

Farkindaligim inanılmaz gelişti. Hersey için çok tesekkür ederim.

Nuray Topuz/Psikolog

-----------------------------------------------------------------------------

Koçluk eğitimine yöneticilik becerilerimi geliştirmek amacıyla dahil olmuştum.Çok keyifli ve öğretici bir süreç oldu.Eğitmenlerimizin eğitim sektöründen geliyor olmalarının benim için bir şans olduğunu düşünüyorum.Yalnız kariyerimi değil,yaşamımın tüm alanlarını yönetebilecek donanıma sahip oldum.Eğitim sırasında kullanılan materyaller,oynadığımız oyunlar,örneklemeler…hepinize çok teşekkür ediyorum sevgili koçlarım.

Nursel Aydın / Bursa

Executive Coach - Pazarlama Uzmanı

--------------------------------------------------------------------------

Merhaba,

Kızım ve ben birbirimize düşman olacak kadar ilişkimizi zedelemiş idik.Figen Hanım ile Yönetici arkadaşlarımın referansı ile tanıştım.Tüm aile kendisi ile çalışmaya karar verdik.Teknikleri ve koçluğu bizi hayal edemeyeceğimiz kadar geliştirdi.İletişim profesyonellerine dönüştük.Sonsuz Teşekkür.Sizi hiç unutmuyoruz.

Nursel Dallı

CEO/Bursa

--------------------------------------------------------------------------

Kişisel gelişim üzerine zaten ilgim vardı,kendi ufak çaplı araştırmalarıma dayanarak daha pozitif düşünmeye çalışmıştım.Program eksiklerimi görmeme yardımcı oldu,daha fazla artı kattı.

Anlatmak istediğin konunun karşındakinin anladığıyla sınırlı olduğunu ve bu yüzden olduğu gibi kabul etmeyi ve daha sabırlı olmayı öğrendim.Bu da kişilerle daha iyi iletişim kurabilmemi sağladı.

Nursel Irmak

--------------------------------------------------------------------------

Firmanızın gerçeklestirdiği egitiminin içeriginin yerinde oldugunu düsünüyorun. Koçluga iyi bir giriş yapmamı sağladı ve yardimci kaynak ihtiyaci dahi birakmayacak kadar kapsamliydi.Koçum  bilgi birikimi, hosgörüsü, bizlere olan inancı, sonsuz sabrı inanilmazdi. tesekkür ederim. Koçluk Modeli basta olmak üzere,dogru soru sormanin,danismana güvenmenin,koçun ne yapip ne yapmamasi gerektiginin ve daha pek çok seyin önemini kavradim. Çok tesekkür ederim.

Oğuz Kara

Çalışan Performansı Müdürü/Bursa

--------------------------------------------------------------------------

Koçluk hakkinda çok az bilgi sahibi biri için bile çok degerli bir egitim oldugunu düsünüyorum. Koçluk iliskilerini ve teknikleri ögrendim ve ögrenecek ne kadar çok sey oldugunu bir kere daha anladim. kendimii daha iyi anladim ve bir konuya derin bir sekilde bakmanin ne kadar yardimci oldugunu farkettim. Tüm gerçirdigimiz günler için Değerli koçum Figen Hanım a çok tesekkür ederim.

Özgür Tokatlı

Öğretmen/İstanbul

--------------------------------------------------------------------------

Firmanız,Koçluk eğitimi alamaya karar verdiğimde bana referans verilen ilk kurumdu,ön görüşmemizden sonra hemen eğitimim start aldı.Eğitim profesyonel,anlaşılır ve akıcı idi.Tüm uzman eğitmenlere Teşekkürler.Uluslararası standartlarda bir eğitim keyfi yaşattınız.

Özlem Nur Akın

İnsan Kaynakları Müdürü/İzmir

--------------------------------------------------------------------------

 ID Koçluk eğitimleri koçluk yolunda başlangıç adımım oldu ve özel / iş hayatımda nasıl bir yol çizmek istediğime dair kapılar açtı. Teşekkürler ID.

Seda Bıyıklı

Anaokul öğretmeni/Bursa

--------------------------------------------------------------------------

Firmanız bana düşlerimi gerçekleştirme yolunda sonsuz enerjisi ,bilgisi ve inancı ile vazgeçmemem gerektiğini öyle güzel anlattı ve yaşattı ki ,artık hedeflerine hergün bi adım daha yaklaşıyorum .

ID Danışmanlık hedeflerime ulaşmam için doğru yerdi ve eğitmenleriniz bunu parlatarak hayata geçirmemi sağladı artık bende onun değerli koçlarından biriyim .Bende ki tutkuyu fark ederek ve dahası benim bunu fark etmemi sağlayarak bu yolda yanımda yürüdüğü ve değerli bilgilerini benimle paylaştığı ve paylaşmaya devam ettiği için , en önemlisi de bizlere verdiği değeri ve önemi tüm içtenliği ile hissettirip ,yaşattığı için ve bizleri yarı yolda bırakmadığı ,takip ve desteğini sürdürdüğü için sonsuz teşekkürlerJ

Seda Nimet Yılmaz –İstanbul

Life Coach

--------------------------------------------------------------------------

Kişisel gelişimim için muhteşem bir deneyim yaşadım. Daha mutlu ve huzurlu bir insan olmak için bir sürü teknik ve araçlar öğrendim.Eğitimleriniz için Teşekkürler Figen Hanım.

Serap Çelik

Satış ve pazarlama Direktörü/İstanbul

--------------------------------------------------------------------------

Bu eğitim programından sonra çekinliğimi az da olsa üzerimden attım.

Kendime DUR demeyi öğrendim.

Benim için verimli bir eğitim programıydı.Böyle bir eğitim programını bize sunduğunuz için teşekkür ederiz.

SEVCAN AYDIN

--------------------------------------------------------------------------

Öncelikle böyle bir eğitim  için sonsuz teşekkürler...

Öncelikle düşüncelerime dur demeyi, insanlarla iletişimimde yargılamadan, dinlemeden, akıl vermeden, etkili bir dinleyici olmayı kendi düşüncelerimi karşı tarafa empoze etmemeyi.

Kelimelerin cansız yaşanmışlıkların önemli olduğunu, aynalamayı (çünkü insanlar kendine benzeyen insanlarla daha iyi anlaşıyor, anlıyor ve benimsiyor) dinlemenin kendine soru sormanın ne kadar önemli olduğunu,

Tebessümün ( çünkü; bir insana güler yüzlü yaklaşınca karşı tarafın aksi bir tavırla yaklaşması mümkün olmuyor), ne anlatmak istediğimi değil ne anlatmak istediğimi anlamayı,

Kişisel imajın iletişimde ne kadar önemli olduğunu ve bunun için beden dilimi doğru kullanabilmeyi ve ses tonumu doğru ayarlayabilmeyi ( kişisel tutarlılığın ölçüsü,kişisel imajın kişisel gerçekliliğe yakınlık ve uygunluk derecesidir çünkü) ilk önce kendimizi tanımayı içimizde olanı başkalarına doğru anlatmayı ( nasıl algılanırsak öyle biliniriz) iletişimde öncelikle görüntü ve beden dili ardından konuşma ve ses tonu ve en sonunda ne söylediğimizin önemli olduğu....

Sözün özü; sen sus, beden dilin konuşsun! :-) 

SEVGİ ACAR

Kişisel Gelişim Eğitimleri.

--------------------------------------------------------------------------

ID danısmanlıkla öncelıkle kendımızı tanımayı ve tanıtmayı öğrenebıldıgımızı dusunuyorum.İnsaların ne dedıgını yada ınsanların aslında ne ıstediğini , herkezın bızım gıbı dusunmedıgını , uyum sağlayabılmeyı , markalasmayı , değişime ılk once kendımızden kendı goruntumuzden baslamayı vs...

Hayata bakıs acımı değiştirdı , kendımdekı eksıklerı daha ıyı gorebılmemı sagladı. Nasıl daha ıyı hızmet verebılecegımızı , satışla ılgılı  satısın tamamen duygu temellı olup guvenle bır bütün saglamasıydı.

Artık  alt yapmının bu egtımle tamamlandıgını dusunuyorum ve kendımı cok daha gelıstırmeye,daha ıyı hızmet sunabılmeye her zaman hazır oldugumu bıldırmek ıstıyorum. Bizim için böyle bir eğitim olanagı sundugunuz için teşekkürlerimi sunuyorum.

Sevil Muratgil

--------------------------------------------------------------------------

Profesyonel anlamda koçluk eğitimi almaktan ziyade görevlendirildiğim eğitim çalışmalarında daha etkili olmak ve bilgilerimi güncellemek adına bu eğitim programına katılmış olmak belkide uzun zamandır kendim için yaptığım en güzel şeydi... ben ne istiyorum? sorusunu kendime sormayalı yıllar sonra yeniden hatırlamak, dolaptaki askıda uzun zamandır ayıklanmayı bekleyen kıyafetler gibi kafamı dolduran, hiç uygulamaya koyulmamış yada yarım kalmış işlerden kurtulup rahatlamamı sağladı. Eğitim sırasında en çok beni şaşırtan şey ise ardarda aklıma gelen yeni projeler ve kendimde bunları hayata geçirmeye dair bulduğum güç oldu... Gerek kişisel gelişimim, gerekse kariyer gelişimim açısından son derece faydalı bulduğum bu eğitim süreci için  sonsuz teşekkürler.

Sevim Ünsal

Psikolog/Professional Certified Coach

Batman Üniversitesi Öğretim Üyesi

--------------------------------------------------------------------------

Profesyonel  ve kurumsal Koc olmak isteyenlerin  ID Programlarina katilmasini kesinlikle tavsiye ederim.

Profesyonel Koclugun içerigi cok iyi anlatilıyor. Uygulamalar şahane idi.Eğitimci koçlarımızın enerjileri muthisti.Bu mükemmel deneyim için firmanıza cok tesekkür ederim.

Sezer Yıldırım/Öğretim Görevlisi

--------------------------------------------------------------------------

Figen Öztürk harikulade bir koç, çok yetenekli. Bu isi profesyonelce ve kalbiyle yapiyor. Bu benim açimdan çok degerli.Beni baştan aşağı yapılandırdi. Çok tesekkür ederim.

Sibel Işık

Yönetici/Bursa

--------------------------------------------------------------------------

Öncelikle bize ıd danışmanlık eğitimini sunduğunuz için teşekkürler.

Bana en önemli katkısı kendime DUR demeyi aşıladım.İnsanların işitsel,görsel,dokunsal olup olmadıklarını çözmek süper.

CLUB ÇOK YAŞA

TEŞEKKÜR EDERİM

SİBEL KOŞAR

--------------------------------------------------------------------------

Koçluk eğitimi almak, kariyer alanında beni desteklemenin yanı sıra, hayatımın çeşitli alanları arasında denge kurabilmemi, zamanımı daha etkin kullanabilmemi, ne istediğimi tam anlamıyla belirleyerek, hedefime doğru ilerlememi sağlamakla birlikte;  beni çevremdeki insanlara da faydalı kıldı. Hayatımızın her aşamasında işe yarayacak, basit ama bir o kadar da etkili tekniklerden oluşan koçluk sisteminin faydalı olmasında en önemli etkenlerden biri de, tüm koçluk bilgilerinin kişinin hafızasına net bir şekilde oturması ve kişinin bu bilgileri kullanma becerisi kazanması. Eğitmenleriniz koçluk ve eğitmenlik geçmişini çok iyi bir şekilde harmanlamış,  sadece klasik koçluk becerilerini değil, aynı zamanda bizim kültürel kalıplarımıza uygun olarak geliştirdiği koçluk stratejilerini de verdiği eğitimlere eklemiştir.

Böylelikle kendisinden aldığım koçluk eğitimi; sadece teorik koçluk bilgilerden ibaret değil, gerçekten bizim kültürümüze de uyarlanmış, kullanılabilen ve başarı gösteren bir sistem olmuştur.  Eğitmenlerinizin koçluk eğitiminin bana kattığı en önemli şeylerden biri de, koçluk tecrübesi edinebilmek olmuştur. Verdiği eğitim sonrası 100 saatlik bir staj uygulaması da sunması, koçluğu ve eğitimini ne kadar ciddiye aldığını ve faydalı olmak için ne kadar çok uğraştığını gösterir.

Sibel Yayla/İstanbul

Certified Coach,Kişisel Gelişim Uzmanı

www.dharmapositive.com

-------------------------------------------------------------------------

Merhabalar,

Şu anda Yaşam  Koçluğu eğitimini tamamlayarak bir Yaşam Koçu olmanın heyecanını yaşıyorum. Bir yandan Koçluk yapmaya başlarken kariyerimde dönüm noktası olabilecek bir karara vardım ve 15 yıldır içinde olduğum kurumdan ayrılıyorum.Kariyerimi Koçluk ve Kişisel Gelişim alanlarında devam ettireceğim.Böyle bir hedefim olduğu için eğitimlerime devam ediyorum.Master Certified Coach düzeyine kadar ilerleyeceğim.Eğitim çok eğlenceli geçiyor,çünkü koçluk çok zevkli ve eğlenceli tabii çok da değerli...

Hocam o kadar güzel anlatıyor ki,anlamamak olanaksız.Hem anlayışlı hem de yardımcı harika bir Hocam var.Her konuyu sizin anlayacağınız şekilde ve sürede size veriyor.Konuların tekrar tekrar üzerinden geçip uygulamalarla pekiştiriyor, uygulamaların bol olması çok öğretici oldu..Eğer koçluğu iş olarak düşünüyorsanız burası tam yeri,her şey için  Hocam’a çok teşekkür ediyorum.

Yaşam Koçu Tolga/Kıbrıs

Life Coach,Kişisel Gelişim Uzmanı

--------------------------------------------------------------------------

Danışmanlık,koçluk ve mentorluk arasındaki farkı çok iyi anladım.Koçluk ile ilgili tüm detayları öğrendim.şu an koçluk  çok mantıklı geliyor.

Yasemin Bıyıklı

Otomotive/Yönetici/Bursa

--------------------------------------------------------------------------

Amaçlar, dinleme ve kisisel farkindalik açisindan önemli ögrenimlerim oldu.Teşekkür ederim.

Yasin Uslu

Yatırım Uzmanı/İstanbul

--------------------------------------------------------------------------

Kendimi çok iyi tanıdığımı sanıyordum,Figen Hanımı tanıyana kadar.Uyumsuzluğun nedeni ve suçlusu kep karşı taraftı.Direnç göstermeyi bıraktım,uyumluyum.Her bir eğitim daha da gelişmemi sağladı.Herkesin bir koçu olması gerektiğini düşünüyorum.

Zehra Bilgin

Eczacı/İstanbul

--------------------------------------------------------------------------

Sayın ID Danışmanlık Yöneticilerine teşekkür mektubudur.

30.07.2011 günü Bursa şubenizde"Temel Koçluk Becerileri" konulu eğitiminizden son derece yararlnadığımı belirtmek istiyorum.

30 Yıldır eğitim öğretimin içerisinde rol alan bir yönetici olarak, eğitim veren Figen ÖZTÜRK'ün bu konulardaki gelişmeler, teknikler ve yöntemlerle ilgili gerek hakimiyetini gerekse etkili sunumunu takdirle izledim.

Siz ID danışmanlık yöneticilerinin şahsında başta Figen ÖZTÜRK hanımefendiiye ve tüm çalışanlarınıza şükranlarımı sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Zevri BİNGÜL

Eskişehir Özel Atayurt Anadolu/Fen Lisesi Müdürü 
Bursa Yolu 10.Km. Eskişehir

Uzun süreli olarak bir yaşam koçuyla yapılan görüşmelerin hayatımıza olumlu etkileri ve itici bir güç olacağına inanıyorum. Ben sadece başlangıç olarak bir oturum almama rağmen, içimde istediğim şeyleri gerçekleştirebilecek bir güç olduğunu fark ettim. Her zaman insanların bu itici güce ve kendisini fark etmesini sağlayacak desteklere ihtiyacı vardır. O yüzden koçluk sistemini gayet yararlı görüyorum. İyi çalışmalar ve başarılar dilerim.

Ceylan HATİPOĞLU – Tekniker – 13/06/2012

Profesyonel Koçluk sistemi hakkında Tolga Oskay ile tanışana dek hiçbir fikrim yoktu. Bu sistem sayesinde hayatımda hayatımda birçok şeye hiç bakmadığım perspektiflerden bakmaya başladım. Bu açıdan oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum. Profesyonel bir koç olma yolunda ilerleyen Performans & Kariyer Koçu Tolga Oskay’ın koçluk oturumumuz sırasında anlattığım konulara ilişkin yaptığı analizler ve sağladığı farkındalıklar, olaylara bakış açımı tamamıyla değiştirdi. Böyle bir sistemden faydalanmamı sağladığı için Tolga Oskay’a teşekkür ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum.

Orhun TANK – Uludağ Üniversitesi – Gıda Teknolojisi – 07/06/2012

Yaptığımız oturumda; kendimi dışarıdan görüp yanlışlarımı ve doğrularımı fark ettim. Bu sayede yaptığım hataları düzeltmeye çalıştım, doğru olanları da pekiştirdim ve yaptığımız oturumu çevremdekilere de tavsiye ettim. Profesyonel Koçluğun, kendini tam anlamıyla tanımayan insanlar ve kendilerini daha da geliştirmek isteyenler için ciddi anlamda büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Siz de bu konuda gayet başarılısınız Tolga Bey ve daha da başarılı olacağınızdan eminim. İnsanların göz ardı ettikleri küçük bir zaman diliminde siz onların tüm hayatlarını olumlu yönde değiştirebilecekleri kararlar almalarını sağlayabilirsiniz. Yapmış olduğumuz oturum için teşekkür ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum.

Canan ALINÇ – Ana Okulu Öğretmeni – 04/06/2012

Sizinle yaptığımız koçluk oturumundan sonra kendimi daha iyi tanımayı, güçlü yönlerimi keşfetmeyi, güçsüz yönlerimi de desteğiniz sayesinde geliştirmeyi başardım. Kişisel özelliklerim hakkındaki farkındalığımın artması, çevremdeki kişilerle daha yapıcı ve olumlu ilişkiler kurmamı sağladı. Artık hem iş yaşamına hem de özel yaşantıma daha umutlu ve daha coşkulu bakabiliyorum. Ne yapmam gerektiği değil, ne yapmak istediğim üzerinde duruyor, daha da önemlisi uygulamaya geçebiliyorum. Geleceğe dönük kariyer planlamam konusunda yardımlarınız, tarafımdaki katkılarınız için en içten teşekkür ve minnetlerimi sunarım.

Özlem KARAYAKALI – Makine Ressamı – 31/05/2012

Gerçekten ciddi bir görüşme yapmamıza rağmen, kendi içimde çok fazla eğlendiğimi bildirmek isterim. Çünkü tek düze sorular veya yönlendirmeler üzerine değildi bu uygulama. Tamamı ile düşüncelerim ellerimde birer kukla haline dönüşmüşlerdi ve onları ben yönetiyordum. Bir yandan düşünürken, bir yandan kuklalarımı oynatıyordum adeta. Eğlendirmesinin yanı sıra oldukça yüksek bir oranda içimde sıkışmış olan o fikirleri ortaya çıkardığını, öğreticiliğini gördüm bu uygulamanın. Oldukça rahat bir şekilde kendimi dışa vurdum. Rahatlığınız, duruşunuz ve konuşma tarzınız bana güven verdi. Her şey için teşekkürler, başarılar.

Seray ÖZDEMİR – Anadolu Üniversitesi, Felsefe Bölümü – 31/05/2012

Koçluk hizmetini kısa bir süre almama rağmen yararlı olduğunu düşünüyorum ve devamlılık halinde daha iyi sonuçlar alınacağı kanaatindeyim. Bana bu hizmeti veren Performans & Kariyer Koçu Tolga OSKAY ise koçluk eğitimini kısa bir süre önce tamamlamış olmasına rağmen, iletişim ve mesleki yetkinlik açısından, bana gayet donanımlı olduğu izlenimini verdi.

Güncel Gürsel ARTIKTAY – Hacettepe Üniversitesi, Müzikoloji Mezunu – Kun – Vokal – 28/05/2012

Öncelikle sizinle yaptığımız görüşmede bana bendeki değişim için cesaretlendirdiğiniz ve sorunlarımın çözümünde bir ayna gibi cevabın bende saklı olduğunu gösterdiğin için size minnettarım. Koçluğun çok da bir şey ifade etmediğini düşünürken, bu görüşüm sizinle yaptığımız görüşmeden sonra tamamen değişti. Her şeyde olduğu gibi insanın bazı sorunlarına cevap ararken bir uzmandan yardım alması gerektiğini biliyordum. Fakat bu uzmanın bir Koç olduğunu bilmiyordum. Benim gibi birçok insanın hayatına ışık tutmanız dileğiyle. Başarılarınızın devamını diliyorum.

İsmail TÜRKER – Malzeme Mühendisi – 25/05/2012

Koçluk kavramından daha önce haberdar olmadığımı ve Koçluk hizmetinden tam olarak ne bekleyeceğim konusunda beni bilgilendirmeniz öncesinde pek fikir sahibi olmadığımı belirtmek isterim. Yaptığımız oturumda neler kazandım, “Hayatım değişti!” şiddetinde bir durum olmadı ki beklentim de bu yönde değildi. Ancak insanların oturdukları yerden sadece düşünerek; hamle olarak, plan olarak veya fikir olarak çok uzun adımlar atamayacağını yahut fazla ileriyi tasavvur edemeyeceklerini düşünüyorum. Bu düşünceler ancak bir takım araçlar kullanıldığında gerçekleşmeye çok yaklaşıyor ve insan kafasındakileri anlamaya başlıyor. Bunlardan benim en çok kullandığım “Konuşmak”. Olaya bu noktadan yaklaşırsak eğer, mevcut sıkıntılarımdan bir tanesini özellikle ele almıştık yaptığımız oturumda ve sorunu size anlatırken bile aslında çözümle ilgili fikirler belirmeye başlıyor. Tam o noktada siz bana doğru soruları sorup, doğru cevapları vermemi sağlıyorsun. Durum böyle olunca da benim karşılaştığım/anladığım/algıladığım koçluk kavramı zaten “akıl verme, derde deva olma..vs” özelliklerinden uzaklaşıp, danışan kimsenin kendini daha iyi tanıması, anlaması, yer yer düşündüklerini kendi ağzından seslendirip kendi sorularına sesli olarak cevap verebilmesini sağlayan bir mekanizma olarak kaldı aklımda. Beni nasıl etkilediği kısmından çok uzaklaşmak istemiyorum, sıkıntımla ilgili -sizin yardımınızla- kendime verdiğim cevapların aklımda aktif olarak kalmasını ve o sıkıntıyı yaratan durumlarla karşılaştığımda gözümün önüne gelmesini sağladı. Açık konuşmam gerekirse, yazımın başında belirttiğim gibi yapmadığım şeyleri birden yapar hale gelmedim ama göz ardı da etmemem gerektiğini biliyorum artık. Ve bu şekilde gidersem elbet bir gün bu sorunun da üstesinden geleceğime inanıyorum. Eğer “Koçluk” kavramını doğru anlamışsam yukarıda yazdığım gibi, sizin bu alanda kısa zaman içinde çok daha fazla yol kat edeceğinize inanıyorum. İnsanları dinleyebilmek ve dinlediğini onlara hissettirip yol gösterebilmek büyük meziyettir, ve bu meziyete haiz olduğunuzu fark ettim. Benzer şekilde kişisel ve mesleki gelişim sürecimde de eğer fırsat olursa bana katkı sağlayacağınızı düşünüyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.

Ferzan ÜNLÜ – Kocaeli Üniversitesi, Matematik Bölümü – 23/05/2012

Sizinle yapmış olduğumuz oturumda gördüm ki genç, yetenekli, girişken bir Koç olarak; dürüstlüğünüzle, iletişim ve nezaketinizle bu yolda başarıyla yürüyeceğinize inanıyorum. Yaşım itibariyle tecrübeli biri olarak, yaptığımız görüşme sonrasında hayata daha objektif, daha iyimser bakabiliyorum. Öğrenmenin yaşı yok, siz gençlerden öğreneceğimiz güzel şeyler olacağına inanıyorum.

Veysel KAYPAK – Teknik Eğitmen – Çimtaş Yalın Çalışma Gurubu Üyesi – 23/05/2012

Öncelikle yaşam koçluğunu basit ve tekdüze düşünüyordum açıkçası. Ta ki sizinle görüşene dek. Düşüncelerimi gün yüzüne çıkarttı ve yüzleşemediğim, yüzleşmekten kaçındığım konularla bana bir cesaret verdi bu sistem. Çözüm arayışına gitmeyi hep düşünmüştüm belki ama herhangi bir şeyin uygulanabileceğine inanamamıştım. Tabi ki bu süreçte sizin profesyonel duruşunuzun büyük etkisi var. Sistemin bana gerçekten yardımcı olduğunu düşünüyorum. Teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim.

Nazan IŞIK ÇAKIR – İç Mimar – 23/05/2012

Açıkçası bu tarz şeylere ihtiyacım olmadığını düşünürüm hep, ancak yaptığımız görüşmenin bana faydası olmadığını söyleyemem. Koçluk sistemini psikolojik danışmanlık ile karşılaştırmamak gerek (çoğu insan bunu yapıyor), yaşadığım sıkıntılar ile ilgili çözümü bulmama ve onu gerçekleştirmeme beni yönlendirdiğiniz için çok teşekkür ederim, Koçluk böyle olmalı. Ayrıca profesyonel ve objektif olduğunuz için de seni kutluyorum, bu da her insanın kolayca yapabileceği bir şey değil. Kariyerinizde başarılar.

Çağkan ÇAKIR – İç Mimar – 23/05/2012