TX Nefario - шаблон joomla Форекс

 

 

Kurum içinde koçluk kişisel koçluktan farklıdır. Kişi, bu denklemde hala “kim” üzerinde çalışıyor olsa da kurumlarda çalışanlar, müdürler ve yöneticiler de bir bütün olarak işlerin yürümesinden sorumlu oldukları ve aksi takdirde kimsenin işi olamayacağı için “ne” üzerinde çalışmak da aynı derecede önemlidir. Kurumsal koçluk kişisel gelişim ile ölçülebilir sonuçların üretimi arasında denge kuran bir davranış, bir eylemdir.

Bir kurumda koçluk edebileceğiniz 3 ana insan grubuna odaklanıyoruz.

  1. 1)    Çalışanlar
  2. 2)    Müdürler
  3. 3)    Yöneticiler 

Bu üç grup için koçluğu belirleyen temel etkenler; sorumluluk seviyesi, birimler arası hedef, gelişim zorluklarına karşılık bütünü etkileyen zorluklarla ve kurumun hedef ve vizyonlarıyla uyumlu olmalarına bağlıdır.

Sorumluluk ve iş tanımlarıyla doğrudan ilişkili olarak her bir seviye farklı bir koçluk odağı gerektirmektedir. Bir CEO için geçerli olan uygulamalar orta seviye bir yönetici için geçerli olmayacağı gibi aynı durum tersi için de söz konusudur. Müdürler kariyerlerinde yükselme yolunda olsalar da farklı davranışlar sergiledikleri gibi farklı koçluk uygulamalarına ihtiyaç bulunmaktadır.


kurumlar-icin-kocluk